Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Scoaterea din evidentele fiscale a unui ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Scoaterea din evidentele fiscale a unui autoturism.........

....o persoana fizica , inscrie un autoturism in data de 05 ale lunii, dupa 3 zile solicita scoaterea din evidentele fiscale a acestuia si implicit Certificat fiscal pentru acesta. Care este temeiul legal.......... spre rusinea mea recunosc, sunt depasita de situatie #-o, ......Va multumesc
In primul rand trebuie sa aibe act de instrainare sau radierea din circulatie( de la politie )
Vezi Cod fiscal
ART. 261 Reguli generale
(1) Orice persoană care are în proprietate un mijloc de transport care trebuie înmatriculat în România datorează o taxă anuală pentru mijlocul de transport, cu excepţia cazurilor în care în prezentul capitol se prevede altfel.
ART. 264 Dobândiri şi transferuri ale mijloacelor de transport
(1) În cazul unui mijloc de transport dobândit de o persoană în cursul unui an, taxa asupra mijlocului de transport se datorează de persoană de la data de întâi a lunii următoare celei în care mijlocul de transport a fost dobândit.
(2) În cazul unui mijloc de transport care este înstrăinat de o persoană în cursul unui an sau este radiat din evidenţa fiscală a compartimentului de specialitate al autorităţii de administraţie publică locală, taxa asupra mijlocului de transport încetează să se mai datoreze de acea persoană începând cu data de întâi a lunii următoare celei în care mijlocul de transport a fost înstrăinat sau radiat din evidenţa fiscală.