Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva

BUNA ZIUA
Lucrez in sistem multilevel marketing. Am obtinut un bonus in Italia. Pentru a -mi vira bonusul in contul meu bancar firma italiana imi solicita nr. de inregistrare in scopuri TVA.
Am un PFA si nu sunt platitor de TVA.
Intrebarea mea este : pentru a primi bonusul din Italia trebuie sa fiu platitor de tva in tara? Nu este posibil sa fiu inregistrat in scopul TVA doar pentru extern?
VA MULTUMESC
inteleg ca detineti un PFA neplatitor de tva in romania si ati prestat servicii de marketing catre o firma din italia.
pentru a putea presta astfel de servicii, PFA este obligat sa se inregistreze in scopuri de tva intracomunitar (nu devine platitor de tva in romania) si sa se inscrie in registrul operatorilor intracomunitari.
dupa ce veti indeplini aceste formalitati, veti emite o factura fara tva si veti raporta operatiunea in decl. 390.
multumesc