Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... drepturi copil cu handicap
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

drepturi copil cu handicap

Legea 448/2006 prevede niste drepturi pentru copilul cu handicap GRAV, procedura de aplicare a legii lasa loc de interpretari, astfel incat legea nu se aplica unitar ci dupa cum interpreteaza juristii locului ( de ex in Bucuresti unele sectoare acorda anumite drepturi, altele nu).

Este posibil asa ceva? Unde ma pot lamuri exact care sunt drepturile copilului meu cu handicap, in instanta ?As dori o consultatie referitor la aceasta problema.
Domunule Catalin va multumesc pentru sustinere.

As mai avea o intrebare adresata juristilor cu experienta in instanta. Exista si posibilitatea sa pierd acest proces, in acest caz ar trebui sa platesc cheltuielile de judecata. La ce suma s-ar putea ridica acestea ?
Bine ar fi sa fiti reprezentata de avocat. Nu exista proces usor. O asistare juridica si o reprezentare calificata ar putea face diferenta. E foarte important sa stiti asta.

Stiu sectoare unde nu este nici o problema, mama este in concediu, tata primeste indemnizatie , la fel si in tara.

poate nu inteleg bine, eu sunt in concediu ingrijire copil pana la 7 ani pt care primesc indemnizatie de la directia de munca. sa inteleg ca si tatal ar putea beneficia de indemnizatie de la dgaspc?

crisdd, utilizator