Forum Discuţii juridice Executare silită executare administrator
Discuție deschisă în Executare silită

executare administrator

Buna ziua, am si eu o neclaritate si va rog sa ma ajutati. Am citit un subiect despre raspunderea administratorilor in ceea ce priveste societatea dar nu-mi este clar.
In cazul in care, o firma primeste o amenda de la finante, dar pe care nu o plateste, ce poate pati administratorul? Cum decurge executarea silita? Poate fi executat doar daca firma intra in faliment? Societatea are activitatea suspendata. Nu exista bunuri pe firma. Sediul firmei este la domiciliul administratorului.
AFP in baza normelor fiscale poate emite o decizie prin care administratorul SC sa plateasca debitele persoanei juridice. Aceasta procedura nu are nici-o legatura cu legea insolventei.