Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit spatiu comercial
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit spatiu comercial

Buna ziua!As dori sa construiesc un spatiu comercial (magazin alimentar) 40m2 si nu stiu ce impozit voi plati pentru acest spatiu.Constructia va fi in zona A,din beton si zidarie.Daca construiesc si ma gandesc sa nu mai deschid magazinul,ce se intampla cu cladirea?(Cum va fi impozitata?Ca spatiu comercial sau ....ca ce?)
Daca proprietarul acestei constructii sunteti dvs persoana fizica , atunci :
Cladirea va fi cu instalatii (apa+ canalizare+electr) ?
Este la aceeasi adresa ca si locuinta de domiciliu sau la alta adresa?
Daca este la alta adresa a cata cladire este in afara celei de domiciliu ?

In principiu ,daca autorizatia de construire este pe numele dvs persoana fizica , impozitul pe cladire va fi datorat de dvs . Calculul impozitului va fi conform art 251 din Codul fiscal :

valoarea impozabila a cladirii = supr construita*norma pe mp pentru cladirile cu cadre din beton ,caramida, piatra cu instalatii /fara instalatii) * coef de corectie in functie de zona din cadrul localitatii si rangul localitatii
impozitul datorat = valoarea impozabila * 0.1%(cota da impozitare in cazul persoanelor fizice)
Daca aveti mai multe cladiri in afara celei de domiciliu si aceasta cladire nu este la adresa de domiciliu, impozitul va fi majorat in functie de rangul cladirii- a cata este in afara celei de domiciliu) .
Cladirea va avea instalatii,este la alta adresa si este prima cladire in afara celei de domiciliu.
Ma scuzati ca va raspund atat de tarziu . Mai imi trebuie si coeficientul de corectie corespunzator zonei de fiscalitate si rangului localitatii ( o gasiti in Hotararea de Consiliu Local ) :
valoare impozabila =40 * 806* (acel coeficient sa presupunem ca este 1,05) = 33852 lei
Impozitul este 33852*0.1% =33,852 ==34 lei / an
Majorare imp pt prima cladire in afara celei de domiciliu : 34* 1.65=56,1==56 lei pe an