Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu minori

Buna ziua!Am depus actele de divort in aprilie 2009 si inca nu s-a terminat procesul.In prima instanta am obtinut custodia fetitei (avea 4 ani la acea data) si dreptul lui de a o vizita pe fetita in prezenta mea in prima sambata a lunii orele 10.00-13.00 si in a 3-a duminica orele 14.00-16.00,precum si a 2-a zi de paste si de craciun orele 16.00-19.00.La aceasta hotarare a facut apel,care s-a judecat in lipsa mea si a av mele si i s-a acordat dreptul de a lua fetitza cate o zi la sfarsitul fiecarei saptamani la domiciliul fratelui sau(unde si-a facut rezidenta)intre orele 10.00-20.00,a 2-a zi de paste si de craciun in acelasi mod.Am facut recurs la curtea de apel,care a casat hotararea obtinuta de el in lipsa mea si a trimis cauza spre rejudecare.La rejudecare i-au acordat acelasi drept,desi am aratat clar si cu probe ca este consumator de bauturi alcoolice,vulgar,violent si mai mult ca orice i-a dat si fetitzei sa bea,de lene sa o duca 5 min in pat sa adoarma,aceasta adormind pe jos prin casa,mai mult beata,eu fiind la servici,el neavand loc de munca in acea perioada,mi-a cerut test de paternitate...etc sunt multe.Acum am facut din nou recurs la curtea de apel,amanandu-se pentru neprezentarea lui si a av lui si pentru o cerere depusa la dosar pt acordarea timpului necesar procurarii probelor de aparare.Recursul a fost depus in 30.07.2011 si oare pana astazi 18.10.2011 nu au reusit sa formuleze apararea?Eu ofer disponibilitate maxima in ceea ce priveste programul de vizita,in sensul ca o poate vizita oricand si oriunde,dar numai in prezenta mea deocamdata(sigur de la distanta,nu ma bag in sufletul lor),asta pana fetitza ajunge la o varsta cand poate lua singura decizii si nu am pretentii nici macar la pensia alimentara la care a fost obligat.Nu cauta fetitza mai deloc,din iunie abia acum si-a adus aminte de ea....se vede clar ca el vrea doar drepturi,fara obligatii.Ce sanse as avea sa obtin drept de vizita in prezenta mea?si daca as avea dreptul,dupa incheierea divortului,sa ies cu fetita din tara fara acordul lui?
Sansele despre care intrebati sunt proportionale cu posibilitatea probarii celor sustinute si solicitate de dvs. si pot fi evaluate si concretizate numai de instanta de judecata.
In ceea ce priveste iesirea din tara fara acordul sotului, in situatia in care copillul v-a fost incredintat spre crestere si educare dumneavoastra, in cadrul actiunii de incredintare accesorie divortului, atunci incredintarea este exclusiva si nu va trebuie acordul sotului ci numai hotararea de divort ce prevede aceasta incredintare (divortul dvs. si incredintarea fiind supuse prevederilor legale anterioare datei de 01.10.2011- data intrarii in vigoare a Noului Cod Civil).
Multumesc pentru raspuns.Sper sa reusesc impreuna cu avocatul meu sa obtin ce e mai bine pentru fetita.