Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Rambursare anticipata integrala credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Rambursare anticipata integrala credit

Buna seara!
Problema mea este urmatoarea: in iulie, fiind in pana de bani, am facut o refinantare a unui credit. Mai aveam de platit vreo 70 de milioane. Acum, dupa refinantare, soldul curent al creditului este de 6300 lei, dar la sfarsitului perioadei de creditare, cu dobanzi cu tot, va di 12000 lei. Daca eu acum am banii necesari si vreau sa lichidez creditul, voi plati 6300, soldul, sau 12000 cat e la sfarsitul perioadei?

Multumesc!
teoretic 6.300, dar contractul de refinantare ce spune? ce comision aveti pt. rambursarea anticipata? dupa cat timp de la contractarea creditului, se poate face rambursarea anticipata a creditului? acestea sunt aspecte pe care trebuia sa le analizati inainte de refinantare, sa stiti in ce conditii luati creditul! (insa, ca sa va lamuriti, cititi-va contractul!)
comisionul este de 1%. rambursarea se poate face oricand. scrie ca in cazul rambursarii partiale, dobanda se recalculeaza pt ratele ramase. daca eu achit soldul de acum, de 6300, inseamna ca nu mai raman rate la care sa recalculeze dobanda. pentru ca altfel, cu dobanda cu tot, suma totala reesalonata de plata este de 12000. daca eu rambursez acum, nu mai platesc si dobanda, nu? multumesc!
DA, asa cred si eu..si asa rezulta din clauza cu recalcularea dobanzii pt. ratele ce mai raman in urma rambursarii partiale...