Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... terenuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

terenuri

Parintii mei au cumparat parcele de teren agricol intravilan si extravilan in urma cu vreo 10 ani(pe care le lucreaza si au fost trecute la registrul agricol al primariei si platite impozite) de la anumite persoane care acestea sunt decedate ,iar mostenitori care mai exista sunt undeva prin Ungaria,nu cunosc si nu stiu nimic despre ei citi ar fi sau domiciliul lor.Sunt ceva contracte de vinzare-cumparare facute de mina in care specifica ;subsemnatul X am cumparat de la Y terenul din ...mentionat doar locul ,de exemplu,, terenul din padure bisericii,nu specifica vecinii si nici suprafata,doar suma de bani primita,data si martori care si acestia sunt morti.unul singur mai este ,dar este frate cu tata.
As vrea sa stiu care ar fi posibilitatile de transcriere si intabulare a acestor terenuri,neavind alte acte si nici nu putem face dovada existentei mostenitorilor
Actiune de intabulare prin uzucapiune scurta , in baza contractelor de mana pe care le aveti si martori din zona care cunosc situatia terenurilor!

Consultati un avocat din zona ca sunt mai multe aspecte de clarificat!