Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Primire corespondenta in scoli
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Primire corespondenta in scoli

buna dimineata! lucrez intr-o scoala generala si de 2-3 sapatamani ma cert cu femeile de la secretariat pe primirea corespondentei.
Doamnele zic ca nu sunt obligate sa dea seria si numarul buletinului pentru a primi corespondenta ci sa puna doar stampila si numele de familie (fara serie si numar buletin).
eu stiu ca daca primesti ceva trebuie sa dai seria buletinului si numarul dar tinand cont ca este institutie, ce trebuie facut in situatia asta?
va multumesc!
Stampila si semnatura sunt necesare, pentru ca primesc in numele institutiei, nu in nume propriu. Cel mult s-ar putea cere numarul de marca al salariatului, nu datele din buletin.
E adevarat, pe tipizatele Posta Romana, asa apar, dar e vorba despre persoana fizica/juridica, iar persoana juridica certifica prin semnatura si stampila.
elena138, utilizator