Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PROBLEMA CU PERIOADA DE SUSPENDARE DECLARATA IN REVISAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PROBLEMA CU PERIOADA DE SUSPENDARE DECLARATA IN REVISAL

Buna ziua
am descoperit si eu o problema vis a vis de declararea in revisal a suspendarilor.
Am un salariat care a solicitat concediu fara plata de pe data de 15.09.2011pana pe data de 30.09.2011 inclusiv.(vineri).
Pe data de 03.10.2011 a revenit la serviciu.
In momentul in care am introdus perioada de suspendare 15.09.2011-30.09.2011, a fost totul ok, dar apoi cand am trecut la data incetarii suspendarii 03.10.2011(motivul fiind revenirea la serviciu)., in revisal imi apare ca data incetarii nu poate fi ulterioara datei de suspendarii...#-o
Eu una nu mai inteleg nimika.
Daca as inceta suspendarea tot cu data de 30.09.2011.imi figureaza ca fiind activ, ori prin asta se intelege ca a fost la serviciu ...(ceea ce nu este adevarat).
Daca incetez suspendarea cu 03.10.2011,ca sa figureze activ... el are pe cerere pana la data de 30.09.2011 inclusiv.-asa fiind si suspendarea.
In conceptia celor de la contabiliate daca are pana pe 30 inclusiv, clar el pe data de 30 se afla in cfs, cum este trecut si in pontaj de fapt.
Ma poate lamuri si pe mine cineva ce trebuie facut sa fie bine?:((
Va rog sa ma ajutati.:sorry:
Exact cu aceeiasi problema m-am confruntat si eu ieri...

In cele din urma, vazand ca singura solutie era sa trec ce imi sugera programul (cum e situatia d-voastra: ziua de 30 - pe mine ma obliga sa trec 17 oct in loc de 18 oct), am trecut asa cum imi cerea, nadajduind ca de fapt programul ia in considerare perioada corecta suspendata - inclusuiv ultima zi de suspendare.

Nu am fost sigura insa era singura solutie.

Stiu ca nu v-am fost de mare ajutor :) insa va spun doar ce am facut eu.
@ Roxy30
Daca perioada de suspendare este 15.09.2011-30.09.2011 nu aveti cum sa faceti incetarea suspendarea cu 03.10.2011, ci tot cu data de 30.09.2011 se va face aceasta suspendare ...
Da am inteles d-le Freeelis, aceeasi logica o am si eu , dar programul daca incetez tot cu data de 30.09.2011, imi arata ca pe data de 30.09.2011.ca fiind activ, ceea ce nu este logic... pentru ca ...el este inca in concediu fara plata#-o:((
asa ca...AJUTOR... eu nu mai inteleg nimika.
Din punct de vedere al deciziilor , scriptic vorbind ceea ce a-ti spus dvs, este corect, dar din punctul de vedere al...programului ...este total invers.
Deci, ce se poate face?
Va anunt ca cei de la itm nu mi-au dat un raspuns concret.
Incercati sa scrieti la la suportregistru@inspectiamuncii.ro .. iar la titlu scrieti URGENT sau Cu Prioritate ... :)