Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie contabil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie contabil

Buna ziua,
Am si eu o intrebare : vreau sa-mi dau demisia din functia de contabil de la o asociatie de proprietari (m-am angajat acum o luna jumate).
Va rog sa ma sfatuiti ce pot face pentru a demisiona cat mai repede ca nu ii mai suport pe nebuni :)
Daca nu vrea presedintele sa-mi accepte demisia ce pot face ? Trebuie sa predau la altcineva contabilitatea inainte de a demisiona ? Nu vrea sa mai stau nici in preaviz , ce pot face ?
Multumesc frumos .
Inaintati cererea de demisie in care precizati ca nu doriti efectuarea perioadei de preaviz.Daca nu va inregistreaza cererea trimiteti prin posta cu nota de inventar si confirmare de primire.
Trebuie sa predau la alt contabil contabilitatea asociatiei sau o pot preda presedintelui sau administratorului ?
Predati pe baza de proces verbal presedintelui asociatiei.
Daca acesta nu vrea sa preia ?
Intocmiti proces-verbal de predare primire, cu cel putin 2 martori care sa semneze si mentionati ca nu vrea sa semneze.Nu are cum sa va refuze demisia, este act unilateral de vointa