Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie presedinte ONG
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie presedinte ONG

Presedintele unui ONG si-a anuntat demisia unilateral, fara sa convoce adunarea generala si fara sa predea cu proces verbal documentele, inventarul si stampila asociatiei. Asociatia tocmai a finalizat un proiect POSDRU in care presedintele a fost manager de proiect pe care a fost platit corespunzator, iar acum, pentru perioada de monitorizare vrea sa nu mai aiba responsabilitati.
A spus ca preda documentele si inventarul dar fara sa faca proces verbal. In perioada in care a fost presedinte (3 ani) nu a existat nici o comunicare referitoare la documentele si contabilitatea asociatiei.
In ce masura o astfel de demisie este legala si cum putem sa ne protejam de eventuale probleme care pot apare fie in perioada de monitorizare a proiectului POSDRU fie legat de documentele contabile ale asociatiei? Este posibil sa constatam ca s-au facut cheltuieli fara documente in regula.
Este legal sa refuzam demisia pe motiv ca nu preda documentele fara proces verbal?
Carmen M
1. Demisia nu se poate refzua si nici nu se aproba ... dvs veti lua act de vointa unilaterala a fostului presedinte de a demisiona.

2. Nu este niciun impediment daca veti constata nereguli, exista posibilitatea angajarii raspunderii juridice a fostului presedinte si in aceasta situatie.

3. Daca nu doreste sa predea actele pe baza de proces-verbal, atunci se va desemna o comisie care sa preia aceste documente si care va mentiona ca s-a refuzat predarea acestorade celcare le-a detinut pana la data incheierii porcesului-verbal.