Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PROBLEME IN FAMILIE=VA ROG O SOLUTIE SALVATOARE DACA ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PROBLEME IN FAMILIE=VA ROG O SOLUTIE SALVATOARE DACA AVETI?

Buna ziua,
am o verisoara (locuieste intr-un sat de pe langa Campulung-Muscel) care s-a casatorit din dragoste cu un tanar pe care familia l-a acceptat greu (liceu neterminat, comportament ciudat, limba romana e o necunoscuta pentru el) Impreuna cu sotul meu i-am cununat si le-am botezat copiii(au 3 in momentul de fata), am sperat sa fie totul bine pentru ei. Problemele au inceput inca dupa nasterea primului copil in perioada cand locuiau la parintii lui. Verisoara mea si-a convins parintii sa-si vanda apartamentul din Campulung(parintii ei s-au mutat la tara) si tinerii casatoriti cu banii si-au cumparat o casa in satul unde locuiesc parintii lui, pas facut crezand ca le va fi mai bine daca vor fi singuri. Dar nu a fost asa, de-a lungul anilor (ei sunt impreuna de 12 ani) sotul s-a dovedit a fi o persoana geloasa (bolnava) dar in acelasi timp traia cu alte femei-fete din sat(se stie in tot satul de aventurile lui, inclusiv preotul ne-a spus de curand , cand am fost sa-i botezam si cel de-al treilea copil) Stiu ca ea a gresit facand si cel de-al treilea copil(are un baiat de 7 ani, si doua fetite(una de 4 ani si cea mica de 8 luni) Pana sa se nasca si cel de-al treilea copil a plecat de acasa cu cei doi copii(cel de-al treilea era pe drum) la un centru de protectie a mamei si copilului, sotul ei a luat legatura cu noi si ne-a rugat sa-l sprijinim sa-si aduca sotia inapoi acasa, am fost de acord si primind promisiunile lui ca se va schimba si in acelasi timp a fost prima data cand si-a recunoscut greselile am incercat sa-i impacam. Plecarea ei de acasa s-a datorat comportamentului agresiv al acestuia, amenintari cu cutit, jigniri repetate la adresa ei si a parintilor ei. Am discutat cu parintii lui insa acestia mi-au replicat ca "asa sunt barbatii, si ca ar trebui ea sa fie mai iubitoare si atragatoare cu el ca sa ... fie el altfel..."Dar mai poti fi asa cu un om in care ti-ai pus niste sperante sa faci o familie si el este sunat de alta persoana, cand el vine tarziu acasa, vine beat si o loveste sau o injura, sau o da afara din casa, mai nou de cateva luni (de cand sta acasa in concediu maternal cu cea mica) ii interzice sa iasa si pana la poarta, o ameninta, a sechestrat-o pur si simplu la domiciliu si nu-i permite sa aibe contact cu lumea, ea mi s-a confesat ca au fost si zile in care nu a avut ce sa manance si s-a mai imprumutat de la o vecina sa aibe macar pentru copii. As dori sa o ajut , nu stiu cum , azi am incercat iar sa discut cu el la telefon si mi-a spus ca in familia lui el face ce vrea si nimeni nu are dreptul sa se amestece, am uitat sa va spun ca ea a facut un demers de divort anul acesta in perioada cand a plecat de acasa cu copiii dar a renuntat sperand la o schimbare din partea lui..., ce sanse are de a duce o viata mai buna?, nu doreste sa-si imparta copiii printr-un divort cu el, ce drepturi are el ?, cum poate sa-l convinga sa plece si sa o lase sa traiasca linistita cu copiii?, ea nu are dreptul nici macar sa-si viziteze parintii si i s-a interzis vizita parintilor ei care o mai ajutau.... ce ar putea face in situatia asta??? Ea a gresit mult cand a cerut parintilor sa-i dea apartamentul pe care l-a vandut si a cumparat aceasta casa(care este si ea in renovari si din lipsa de bani e jalnic) Ce drept mai are ea asupra acestei case care a fost cumparata in timpul casatoriei dar cu banii din vanzarea apartamentului parintilor ei? s-au ce sa faca sa iasa din aceasta situatie, cine ar putea sa opreasca comportamentul sotului ei??? macar sa o lase in pace, (ea si-ar dori sa plece el din casa , s-au sa se separe cumva de el pentru ca nici ea nu are unde sa se duca in alta parte, la parintii ei nu este decat o camera si sunt prea departe de scoala , gradinita) Acesti copiii traiesc sub tensiune zilnic, cel mare are nevoie de o atmosfera calda in casa, acum merge la scoala (clasa I) si nu numai el... exista o solutie ca acesti copiii si mama lor sa traiasca macar in liniste si sa se gospodareasca cum pot singuri???
Va multumesc pentru rabdarea cu care mi-ati citit scrisoarea si sper sa veniti cu o solutie salvatoare s-au poate un sfat...!
Cu respect ,
Bucur
Daca ramane in aceleasi conditii, nu poate spera la o viata mai buna. Verisoara dvs va astepta degeaba ca el sa se schimbe, singura ei sansa e sa dea divort.
Dupa depunerea actelor de divort,poate cere pe calea ordonantei presidintiale evacuarea sotului din locuinta daca poate dovedi ca e violent. Ar fi bine ca la orice cearta sa cheme politia si sa aiba martori ca e supusa violentelor verbale/ fizice
Daca sotul nu e violent cu minorii, va avea drept de vizita si ca parinti, vor exercita autoritatea parinteasca impreuna. Daca dovedeste in instanta ca tatal e alcoolic si ca le face rau si copiilor, mama poate obtine incredintarea exclusiva a copiilor.
In privinta casei, aceasta e bun comun si va fi supusa partajului. Vara dvs poate cere atribuirea casei in lotul dansii si sa-l despagubeasca pe sot cu o suma mult mai mica decat jumatate, daca poate dovedi ca banii pt achizitionarea casei, au fost dati de parintii ei
Pentru toate astea, va avea nevoie de avocat
Inainte de a depune actele de divort, cel mai important lucru nu este strangerea suplimentara de "probe" (adica de batai), ci punerea in siguranta a mamei si a copiilor, eventual la centrul de la care ati convins-o sa se intoarca in "propriul camin". Sau eventual la dumneavoastra, daca tot v-ati implicat.

"Daca sotul nu e violent cu minorii, va avea drept de vizita si ca parinti, vor exercita autoritatea parinteasca impreuna."

Fiecare palma data mamei este o palma data minorilor. Credeti ca acest barbat nu a abuzat cel putin psihic de copii, batand-o si jignind-o pe mama ?

Cereti incredintarea unica.

Cat despre dreptul de vizita: daca COPII nu vor sa se intalneasca cu tatal lor, tatal sau legea nu ii pot obliga.
Cereti in instanta, doar vizita in prezenta unui reprezentant al Autoritatii Tutelare (ca in Romania dreptul de vizita nu se poate suspenda). Chiar daca se da un program de vizita, daca copii de 7 repectiv 4 ani nu vor sa il respecte, tatal nu poate avea pretentii. Cat despre copilul de 8 luni, in nici un caz nu poate fi vazut fara prezenta mamei si eventual al unui reprezentat al Autoritatii Tutelare.
Vorbim aici depre drepturile copilului si nu despre dreptul parintelui necustodian.

Va multumesc, sfaturile sunt bine venite , vom incerca sa facem cum ne-ati sfatuit,

Cu respect,
Bucur