avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... adeverinta pentru concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

adeverinta pentru concediu medical

Buna ziua,
Pentru eliberarea certificatelor de concediu medical de catre medicii de familie stiu ca este necesara o adeverinta de la angajatori care sa contina si nr de zile de concediu medical luate de angajat in ultimele 12 luni. Intrebarea mea este cum se procedeaza in cazul in care un angajat nu are 12 luni lucrate la acelasi angajator si nici in total?
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 18:45, 19 Octombrie 2011
II eliberati adeverinta pentru pentru perioada lucrata la d-voastra, indiferent daca este doar de cateva luni.
Daca a lucrat inainte si la alti angajatori trebuie sa aduca si de acolo adeverinta cu zilele de concediu medical din perioada celor 12 luni luate in calcul.
serena82 a scris:

Buna ziua,
Pentru eliberarea certificatelor de concediu medical de catre medicii de familie stiu ca este necesara o adeverinta de la angajatori care sa contina si nr de zile de concediu medical luate de angajat in ultimele 12 luni. Intrebarea mea este cum se procedeaza in cazul in care un angajat nu are 12 luni lucrate la acelasi angajator si nici in total?




Inteleg ca nu a mai existat un alt angajator in aceste ultime 12 luni,si daca persoana respectiva nu a beneficiat nici de somaj in acest interval, ii veti consemna in adeverinta doar daca a beneficiat de cm in perioada lucrata la dvs.
Daca ar fi existat un alt angajator inainte sau ar fi beneficiat de somaj in ultimile 12 luni,ar fi trebuit sa aduca adeverinte si de la angajatorul respectiv sau de de la ALOFM,in completare.
Ultima modificare: Miercuri, 19 Octombrie 2011
ContSters136493, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributie cass lauratrandafir lauratrandafir Buna ziua, Sunt in somaj si urmeaza sa ma internez pentru a naste si trebuie sa duc la spital o adeverinta cu platile de contributii sociale. Contributia ... (vezi toată discuția)
Adeverinta medicala aijin aijin Pot scrie intr-o adeverinta pentru medic ca in ultimele 12 luni nu a beneficiat de concediu medical, daca persoana este angajata din 13.09.2010? (vezi toată discuția)
Conditii obtinere indemnizatie copil roxxanna roxxanna Am si eu cateva nelamuriri referitoare la obtinerea indemnizatiei pentru copil. Am citit discutiile de pe acest forum dar tot nu am ceva clarificat: Am fost ... (vezi toată discuția)