Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... adeverinta pentru concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

adeverinta pentru concediu medical

Buna ziua,
Pentru eliberarea certificatelor de concediu medical de catre medicii de familie stiu ca este necesara o adeverinta de la angajatori care sa contina si nr de zile de concediu medical luate de angajat in ultimele 12 luni. Intrebarea mea este cum se procedeaza in cazul in care un angajat nu are 12 luni lucrate la acelasi angajator si nici in total?
II eliberati adeverinta pentru pentru perioada lucrata la d-voastra, indiferent daca este doar de cateva luni.
Daca a lucrat inainte si la alti angajatori trebuie sa aduca si de acolo adeverinta cu zilele de concediu medical din perioada celor 12 luni luate in calcul.
serena82 a scris:

Buna ziua,
Pentru eliberarea certificatelor de concediu medical de catre medicii de familie stiu ca este necesara o adeverinta de la angajatori care sa contina si nr de zile de concediu medical luate de angajat in ultimele 12 luni. Intrebarea mea este cum se procedeaza in cazul in care un angajat nu are 12 luni lucrate la acelasi angajator si nici in total?

Inteleg ca nu a mai existat un alt angajator in aceste ultime 12 luni,si daca persoana respectiva nu a beneficiat nici de somaj in acest interval, ii veti consemna in adeverinta doar daca a beneficiat de cm in perioada lucrata la dvs.
Daca ar fi existat un alt angajator inainte sau ar fi beneficiat de somaj in ultimile 12 luni,ar fi trebuit sa aduca adeverinte si de la angajatorul respectiv sau de de la ALOFM,in completare.
ContSters136493, utilizator