Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... recurs inadmisibil
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

recurs inadmisibil

1. Am făcut plângere împotriva unei rezoluții date pentru mărturie mincinoasă.
2. Având in vedere ca dosarul a fost repartizat acelui-as judecător care s-a pronunțat in dosarul in care martorul a depus mărturie mincinoasă am făcut cerere de recuzare.
3. Cererea de recuzare nu mi-a fost acceptata, dar aceasta nu a fost afișată sau comunicată măcar la registratura motiv pentru care - fiind primul termen cauza mea urmând a fi luată după ora 15,00 am plecat.
Instanta s-a pronunțat în lipsa mea - motiv pentru care considerând că interesele legitime mi-au fost vatamate, am formulat APEL.
4. Apelul a fost inregistrat ca RECURS iar acesta mi-a fost respins ca INADMISIBIL.
NU mai înțeleg nimic. CHIAR NU AVEAM NICI O CALE DE ATAC?
Ce pot sa mai fac acum?
La plangerea impotriva rezolutiei nu aveati nici o cale de atac.
Recursul este inadmisibil.
Dacă nu aveam nici o cale de atac, de ce a fost înregistrat ?
De ce un judecător delegat a decis ca nu e APEL ci cu RECURS ?
Conf. art. 385_1 alin. 1 lit a rezulta ca pot fi atacate cu recurs sentințele pronunțate de judecătorii.
Pe lângă faptul am fost în imposibilitate de a ma prezenta exista si un caz de incompatibilitatea.
In mod normal se primeste orice cerere care, mai apoi, este analizata intr-un complet legal constituit.
S-a modificat 278 indice 1 prin legea 202/2010 care spune ca hotararea judecatorului este definitiva.
GabrielaA a scris:

In mod normal se primeste orice cerere care, mai apoi, este analizata intr-un complet legal constituit.
S-a modificat 278 indice 1 prin legea 202/2010 care spune ca hotărârea judecătorului este definitiva.

Știam că hotărârea judecătorului este definitivă, motiv pentru care eu am făcut apel.
Judecătorul delegat a decis că e recurs.
Personal am considerat ca pronunțarea este abuziva - dat fiind ca,
- respingerea cererii de recuzare nu a fost făcută publica,
- completul era in incompatibilitate si s-a abținut dar din cu totul alte motive,
- nu am avut posibilitatea de a lua cuvântul
- nu mi-au fost luate în calcul cererile și precizările depuse.
Nu am nici o cale de atac in acest sens?