avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... recurs inadmisibil
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

recurs inadmisibil

1. Am făcut plângere împotriva unei rezoluții date pentru mărturie mincinoasă.
2. Având in vedere ca dosarul a fost repartizat acelui-as judecător care s-a pronunțat in dosarul in care martorul a depus mărturie mincinoasă am făcut cerere de recuzare.
3. Cererea de recuzare nu mi-a fost acceptata, dar aceasta nu a fost afișată sau comunicată măcar la registratura motiv pentru care - fiind primul termen cauza mea urmând a fi luată după ora 15,00 am plecat.
Instanta s-a pronunțat în lipsa mea - motiv pentru care considerând că interesele legitime mi-au fost vatamate, am formulat APEL.
4. Apelul a fost inregistrat ca RECURS iar acesta mi-a fost respins ca INADMISIBIL.
NU mai înțeleg nimic. CHIAR NU AVEAM NICI O CALE DE ATAC?
Ce pot sa mai fac acum?
Cel mai recent răspuns: SC QCERT SRL , Consultant resurse umane 08:26, 20 Octombrie 2011
La plangerea impotriva rezolutiei nu aveati nici o cale de atac.
Recursul este inadmisibil.
Dacă nu aveam nici o cale de atac, de ce a fost înregistrat ?
De ce un judecător delegat a decis ca nu e APEL ci cu RECURS ?
Conf. art. 385_1 alin. 1 lit a rezulta ca pot fi atacate cu recurs sentințele pronunțate de judecătorii.
Pe lângă faptul am fost în imposibilitate de a ma prezenta exista si un caz de incompatibilitatea.
In mod normal se primeste orice cerere care, mai apoi, este analizata intr-un complet legal constituit.
S-a modificat 278 indice 1 prin legea 202/2010 care spune ca hotararea judecatorului este definitiva.
GabrielaA a scris:

In mod normal se primeste orice cerere care, mai apoi, este analizata intr-un complet legal constituit.
S-a modificat 278 indice 1 prin legea 202/2010 care spune ca hotărârea judecătorului este definitiva.


Știam că hotărârea judecătorului este definitivă, motiv pentru care eu am făcut apel.
Judecătorul delegat a decis că e recurs.
Personal am considerat ca pronunțarea este abuziva - dat fiind ca,
- respingerea cererii de recuzare nu a fost făcută publica,
- completul era in incompatibilitate si s-a abținut dar din cu totul alte motive,
- nu am avut posibilitatea de a lua cuvântul
- nu mi-au fost luate în calcul cererile și precizările depuse.
Nu am nici o cale de atac in acest sens?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cale de atac impotriva unei sentinte penale - art. 278^1 din c. proc. pen., multescu99 multescu99 Potrivit ART. 278^1 din C. Proc. Pen., (1) Dupa respingerea plangerii facute conform art. 275-278 impotriva rezolutiei de neincepere a urmaririi penale ... (vezi toată discuția)
Recurs plangere impotriva rezolutiei - admisibilitate colonelu81 colonelu81 Plingere penala . Procuror da NUP , procuror ierarhic superior confirma solutia , se face plangere impotriva solutiei la instanta . Instanta respinge plangerea ... (vezi toată discuția)
Motiv de recuzare justlegal justlegal Am făcut contestație în anulare, dosarul a fost repus pe rol și repartizat aceluiași complet.[b] Este sau nu un motiv de recuzare conf. art. ... (vezi toată discuția)