Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... motiv de recuzare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

motiv de recuzare

Am făcut contestație în anulare, dosarul a fost repus pe rol și repartizat aceluiași complet. Este sau nu un motiv de recuzare conf. art. 47 ?
La primul termen la care citarea iar nu corecta judecătorul nu s-a abținut.
incompatibilitate!!!
judecatorul care a luat parte la solutionarea unei cauze nu mai poate participa la judecarea aceleiasi cauze.........
daca acel judecator s-a abtinut, atunci cererea dv. va fi analizata de catre un alt complet care se va pronunta asupra exceptiei...
Si eu am ... doua situații similare.
1 - una în care am făcut contestație în anulare și în care dosarul a fost repus pe rol la același complet
2 - una în care, după ce judecătorul a trimis dosarul spre "competenta" soluționare la Parchetul Tribunalului, după ce am făcut plângere și împotriva rezoluției data de Prim procurorul Tribunalului si am depus-o la Tribunal, aceasta a fost redirijata către Judecătorie - la același complet care s-a pronunțat și prima data și care a "uitat" să trimită dosarul complet sau macar sa precizeze că intre timp câștigasem definitiv și irevocabil in contencios administrativ transformarea unei amenzi de 30.000 lei în avertisment - fapta care stătea la baza unei plângeri de abuz în serviciu de către inspectorii OPC.
Având in vedere ca in mod abuziv mi-a mai fost respinse cereri de recuzare, am cerut strămutarea dosarelor.
Întrebări:
- Judecătorii care nu își recunosc incompatibilitatea nu pot fi sancționați în vreun fel?
- E legal ca plângerea după analizata de Prim Procurorul parchetului de pe langa Tribunal, să fie pe fond la Judecatorie*?

SC QCERT SRL , Consultant resurse umane
...exista un recurs in interesul legii in care se spune ca judecatorul care a solutionat in fond poate sa judece si calea extraordinara de atac pentru ca nu analizeaza fondul ci se pronunta in exclusivitate asupra motivelor invocate....cautati pe net ..cu siguranta o sa gasiti decizia ICCJ prin care au fost stabilite cele spuse mai sus.
Judecatorul nu va face declaratie de abtinere, daca il recuzati o sa va respinga cererea in temeiul recursului in interesul legii iar in final judecatorul va va respinge actiunea.....asa functioneaza justitia din Romania. ...este foarte previzibila in abuzuri....

Micaly a scris:

asa functioneaza justitia din Romania. ...este foarte previzibila in abuzuri....

Va multumesc pentru raspuns ... stiu ca abuzurile sunt preponderente.
Ce e de făcut totuși.