Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Am si eu o pb.Am un testament universal incheiat la notariat de la o persoana care nu-mi este nici un fel de ruda si acre imi lasa mie toata averea ei.Aceasta nu are familie,a fost de 2 ori casatorita,divortata de fiecare data,fara copii,fostii soti decedati.In schimb a avut un frate (acum decedat)care are un copil.Cu familia fratelui nu a tinut legatura,nici cu acest nepot,nu isi vorbesc,nu se viziteaza,nimic.Intrebarea este: acest baiat al fratelui imi poate ataca testamentul,are dreptul la avere?Cat? Auzisem la un moment dat ca ar avea dreptul,dar daca nu vine sa dezbata mostenirea in 6 luni,nu mai are nici un drept dupa aceea??
Va rugam sa clarificati situatia.
Este vorba de un testament, sau de o dezbatere de mostenire?
Din moment ce aveti testament in favoarea dvs. copilul fratelui nu poate veni la mostenire.

Este vorba de un testament universal incheiat la notariat.Batrana inca nu a decedat,si nepotul nu stiu daca o sa aiba pretentii la averea ei,dar eu intreb pentru siguranta mea.
mihaela_wzq a scris:

Este vorba de un testament universal incheiat la notariat.Batrana inca nu a decedat,si nepotul nu stiu daca o sa aiba pretentii la averea ei,dar eu intreb pentru siguranta mea.

Întrebarea nu-şi are rostul. Testamentul fiind un act esenţialmente revocabil, vă puteţi găsi în situaţia ca, la decesul bătrînicii, să constataţi că a revocat testamentul fie explicit, fie printr-un nou testament.

Dacă nu-l revocă, nepotul nu poate emite pretenţii, nefiind moştenitor rezervatar.
Sau, mă rog, poate emite pretenţii (dreptul la petiţionare nu-i poate fi interzis), dar fără şanse de a obţine ceva.

Liviu S.Bordaş

As mai avea o rugaminte.As vrea sa stiu si eu conform carei legi nu are el dreptul la mostenire si am eu.Ca sa stiu cum imi sustin cauza.Multumesc.