Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda CNADNR
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda CNADNR

Buna ziua,
As avea rugamintea de a primi un raspuns la urmatoarea neclaritate:
In cazul unei persoane juridice amendate pentru lipsa rovinietei, procesul verbal este lovit de nulitate daca nu contine conform art.16 al. (6) din ORDONANTA nr. 2 din 12 iulie 200, numărul de înmatriculare în registrul comerţului şi datele de identificare a persoanei care reprezintă societatea?
Din lege nu rezulta clar, deoarece la art.16 precizarile de mai sus sunt enumerate ca elemente pe care procesul-verbal de constatare a contravenţiei trebuie sa le cuprinda în mod obligatoriu, iar la art.17 se prevad urmatoarele: "Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei săvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata şi din oficiu". Lipsesc de aici numărul de înmatriculare în registrul comerţului, datele de identificare a persoanei care reprezintă societatea, si alte elemente pe care art. 16 le impune ca obligatorii in cuprinsul procesului-verbal de constatare a contravenţiei.
Multumiri anticipate pentru un eventual raspuns.
doar lipsa elementelor prevazute de art 17 atrage nulitatea absoluta a pv. restul elementelor pot atrage nulitatea relativa ceea ce presupune dovada vatamarii suferite prin aceasta omisiune, vatamare ce poate fi inlaturata numai prin anularea pv.