avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... societate in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

societate in insolventa

poate o societate aflata in insolventa/reorganizare sa incheie contracte cu alte societati? ( contracte civile si/sau comerciale?)
Cel mai recent răspuns: Marius Bote , Practician in insolventa 21:29, 24 Octombrie 2011
Desigur.
Starea de insolventa nu inseamna ca activitatea s-a oprit.
Ci numai ca la un moment dat acea societate nu a mai putut sa-si achite datoriile.
poate...dar intrebarea este cine mai vrea sa lucreze cu acea societate...dpdv-ul meu, este cam riscant!
Depinde de care parte a facturii esti.
:D
Buna seara.
Se poate ,daca este in interesul firmei,dar avand in vedere faptul ca la declansarea insolventei/falimentului,vechii administratori sunt revocati din functie,aceste acte comerciale se fac de catre lichidator,sub supervizarea creditorilor legitimi ai firmei si a judecatorului sindic .
Marius Bote .
Ultima modificare: Luni, 24 Octombrie 2011
Marius Bote, Practician in insolventa

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Societate comerciala in isolventa poate participa la licitatii? ssa232 ssa232 Concret! Societatea comerciala este in isolventa...automat nu poate participa la licitatii. Am auzit (posibil este doar un zvon) ca s-ar fi dat o lege (prin ... (vezi toată discuția)
Insolventa carmen-maria carmen-maria Buna seara tuturor, Sunt interesata in privinta insolventei. Mai exact am o firma x cu contract de franciza. La ora actuala nu imi pot permite sa platesc ... (vezi toată discuția)
Insolventa ILIE VIOREL ILIE VIOREL ANGAJATORUL IN CAZUL INSOLVENTEI ARE ASUPRA SALARIATULUI DREPTUL DE A-L CONCEDIA SAU MICSORA SALARIUL? CUM SI PRIN CE METODE. DACA SALARIATUL ARE IN ... (vezi toată discuția)