Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... societate in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

societate in insolventa

poate o societate aflata in insolventa/reorganizare sa incheie contracte cu alte societati? ( contracte civile si/sau comerciale?)
Desigur.
Starea de insolventa nu inseamna ca activitatea s-a oprit.
Ci numai ca la un moment dat acea societate nu a mai putut sa-si achite datoriile.
poate...dar intrebarea este cine mai vrea sa lucreze cu acea societate...dpdv-ul meu, este cam riscant!
Depinde de care parte a facturii esti.
:D
Buna seara.
Se poate ,daca este in interesul firmei,dar avand in vedere faptul ca la declansarea insolventei/falimentului,vechii administratori sunt revocati din functie,aceste acte comerciale se fac de catre lichidator,sub supervizarea creditorilor legitimi ai firmei si a judecatorului sindic .
Marius Bote .
Marius Bote, Practician in insolventa