Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... INSOLVENTA
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

INSOLVENTA

ANGAJATORUL IN CAZUL INSOLVENTEI ARE ASUPRA SALARIATULUI DREPTUL DE A-L CONCEDIA SAU MICSORA SALARIUL?
CUM SI PRIN CE METODE.
DACA SALARIATUL ARE IN INTRETINERE UN COPIL CE DREPTURI ARE IN CAZUL INSOLVENTEI?
ce intelegeti prin insolventa: deja este declansata prin hotarirea judecatorului sindic sau angajatorul sustine ca nu are bani?
Buna seara .
In procedura insolventei administratorul judiciar sau lichidatorul preiau conducerea administrativa a firmei ,si in asemenea probleme de dreptul muncii.Daca face asemenea acte vechiul administrator in insolventa ,de capul lui, sunt nule de drept,deoarece i se ridica dreptul de administrare .
Marius Bote
Marius Bote, Practician in insolventa
in baza art.86 din lg 85/2006 puteti fi concediat oricind, cu respectarea preavizului. concedierea se poate face de catre lichidator.