Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie intracomunitara, decont TVA.
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie intracomunitara, decont TVA.

Am cumparat un laptop din Franta in valoare de 400 de euro din care 19,6% fiind TVA. Pe factura este mentionat ca nu este valabila pentru export. As dori sa stiu daca includ aceasta achizitie in cadrul declaratiei D390 VIES la sectiunea achizitii intracomunitare, si in ce masura pot deduce acest TVA. Multumesc in avans.
factura continand tva nu se declara in 390 nefiind o achizitie intracomunitara.
tva nu este dedecutibila in romania, dar poate fi recuperata de la autoritatile franceze.
veti include astfel tva platita in franta in costul de achizitie al laptopului.
Multumesc pentru raspuns.