avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... o solutie urgenta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

o solutie urgenta

doi soti au dobandit un apartament in timpul casatoriei.la divort sotul a fost evacuat din apartament pana la efectuarea partajului.apartamentul a fost dat in folosinta sotiei si copilului,iar sotul nu s-a mai interesat de nimic.s-a retras la parinti fara sa contribuie la nimic ,nici macar pensia alimentara pentru copil nu a platit-oCopilul a ramas in apartament dupa moartea mamei si a platit toate cheltuielile.Dupa 18 ani,tatal ii cere copilului partea lui ,adica o suma ce ar reprezenta jumatate din valoarea apartamentului.Poate sa intre cu ajutor politiei tatal in casa,doar pe baza contractului de vanzare - cumparare?
Ce poate sa faca copilul?Ce solutie are?
Cel mai recent răspuns: tudorioan , utilizator 22:44, 20 Octombrie 2011
Copilul trebuie sa se partajeze cu tatal,deci trebuie facuta cerere de iesire din indiviziune.Daca a efectuat lucrari de inbunatatiri va solicita sa se deduca in favoarea lui acestea (montat centrala ,gresie ,faianta,termopane).
Nu cred ca tatal are domiciliul in imobil ,cu siguranta si-a schimbat cartea de identitate.Realmente are dreptul sa intre in imobil pentru ca are cota de 1/2 din el.
Sa se adreseze instantei rapid.
serena a scris:

doi soti au dobandit un apartament in timpul casatoriei.la divort sotul a fost evacuat din apartament pana la efectuarea partajului.apartamentul a fost dat in folosinta sotiei si copilului,iar sotul nu s-a mai interesat de nimic.s-a retras la parinti fara sa contribuie la nimic ,nici macar pensia alimentara pentru copil nu a platit-oCopilul a ramas in apartament dupa moartea mamei si a platit toate cheltuielile.Dupa 18 ani,tatal ii cere copilului partea lui ,adica o suma ce ar reprezenta jumatate din valoarea apartamentului.Poate sa intre cu ajutor politiei tatal in casa,doar pe baza contractului de vanzare - cumparare?
Ce poate sa faca copilul?Ce solutie are?


serena, ai dat informatii incomplete... S-a partajat acel apartament inainte de decesul mamei? In rest, ce a facut mostenitorul mamei decedate, locuind in acel apartament nu este atat de important in masura in care mostenitorul demonstreaza tatalui ca detine acel apartament legal, adica este proprietar de drept si de fapt cu acte in regula. Daca doveste copilul, deja matur, ca este proprietar tatal lui intra in zona in care legea penala sanctioneaza asemenea fapte!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj/mostenire LucianCL LucianCL Buna ziua, am cazul prezentat in ceea ce urmeaza: - sotii divortati de acum 20 ani - nu a fost facut partajul - un copil din timpul casatoriei - mama ... (vezi toată discuția)
Ce pot face legal? disc disc Am reziliat un contract vînzare-cumpararea cu ani in urma ,locuind în continuare în acel apartament ,proprietarul fiind tatăl meu vitreg ,în decurs de ani ... (vezi toată discuția)
Parintii vor sa ma dea afara din casa divka divka As dori lamuriri in problema mea.Locuiesc in apartamentul parintilor mei impreuna cu sotul si fiica in varsta de 2 luni.Parintii mei stau la tara,avand acolo o ... (vezi toată discuția)