Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... o solutie urgenta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

o solutie urgenta

doi soti au dobandit un apartament in timpul casatoriei.la divort sotul a fost evacuat din apartament pana la efectuarea partajului.apartamentul a fost dat in folosinta sotiei si copilului,iar sotul nu s-a mai interesat de nimic.s-a retras la parinti fara sa contribuie la nimic ,nici macar pensia alimentara pentru copil nu a platit-oCopilul a ramas in apartament dupa moartea mamei si a platit toate cheltuielile.Dupa 18 ani,tatal ii cere copilului partea lui ,adica o suma ce ar reprezenta jumatate din valoarea apartamentului.Poate sa intre cu ajutor politiei tatal in casa,doar pe baza contractului de vanzare - cumparare?
Ce poate sa faca copilul?Ce solutie are?
Copilul trebuie sa se partajeze cu tatal,deci trebuie facuta cerere de iesire din indiviziune.Daca a efectuat lucrari de inbunatatiri va solicita sa se deduca in favoarea lui acestea (montat centrala ,gresie ,faianta,termopane).
Nu cred ca tatal are domiciliul in imobil ,cu siguranta si-a schimbat cartea de identitate.Realmente are dreptul sa intre in imobil pentru ca are cota de 1/2 din el.
Sa se adreseze instantei rapid.
serena a scris:

doi soti au dobandit un apartament in timpul casatoriei.la divort sotul a fost evacuat din apartament pana la efectuarea partajului.apartamentul a fost dat in folosinta sotiei si copilului,iar sotul nu s-a mai interesat de nimic.s-a retras la parinti fara sa contribuie la nimic ,nici macar pensia alimentara pentru copil nu a platit-oCopilul a ramas in apartament dupa moartea mamei si a platit toate cheltuielile.Dupa 18 ani,tatal ii cere copilului partea lui ,adica o suma ce ar reprezenta jumatate din valoarea apartamentului.Poate sa intre cu ajutor politiei tatal in casa,doar pe baza contractului de vanzare - cumparare?
Ce poate sa faca copilul?Ce solutie are?

serena, ai dat informatii incomplete... S-a partajat acel apartament inainte de decesul mamei? In rest, ce a facut mostenitorul mamei decedate, locuind in acel apartament nu este atat de important in masura in care mostenitorul demonstreaza tatalui ca detine acel apartament legal, adica este proprietar de drept si de fapt cu acte in regula. Daca doveste copilul, deja matur, ca este proprietar tatal lui intra in zona in care legea penala sanctioneaza asemenea fapte!