Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... FETITA MEA!- stabilire in strainatate minor; pensie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

FETITA MEA!- stabilire in strainatate minor; pensie

BUNA ZIUA! EU LOCUIESC IN SPANIA DE 6 ANI SI ANUL ACESTA AM AVUT POSIBILITATI DE O ADUCE IN SPANIA PE FETITA MEA DE 10 ANI IMPREUNA CU MAMA MEA CARE A AVUT DREPT LEGAL FACUT DE MINE ASUPRA FETEI PRIN UN NOTAR PUBLIC ,IAR FOSTUL MEU SOT (TATAL FETEI) I-A DAT PERMIS TOT PRIN NOTAR DE A RAMANE IN SPANIA DOAR DOUA LUNI , IAR EU AM INSCRIS-O AICI LA SCOALA SI I-AM FACUT ACTELE NECESARE PENTRU A RAMANE AICI IMPREUNA CU MINE ,SORA EI (DE 8 LUNI CARE NU O CUNOSTEA DOAR PRIN INTERMEDIUL INTERNETULUI) ,SOTUL ACTUAL (TATAL FETEI DE 8 LUNI) SI MAMA MEA.CAND AM DIVORTAT DE FOSTUL SOT INSTANTA MI-A INCREDINTAT MIE FETITA IAR LUI IA STABILIT UN ORAR DE VIZITARE SI SA PLATEASCA PENSIA DE INTRETINERE ,IAR EL NICIODATA NU A RESPECTAT ACESTEA .ACUM CA EA ESTE AICI EL NU VREA SA PLATEASCA PENSIA DE INTRETINERE A MINOREI PENTRU CA EL NU O POATE VEDEA DESI L-AM INSTIINTAT DE DOMICILIUL DIN SPANIA,IAR MAMA MEA I-A DESCHIS UN CONT IN ROMANIA PENTRU A DEPUNE ACESTI BANI DAR NU VREA SA RESPECTE NIMIC DIN CE AM SCRIS MAI SUS . CE POT FACE LEGAL PENTRU CA SA NU-MI FACA PROBLEME CU FETITA SI CE POT FACE CA SA TRIMITA PENSIA ALIMENTARA IN ACEST CONT PENTRU CA IN ACTUL DE DIVORT TREBUIE SA PLATEASCA ACEASTA PANA LA MAJORATUL FETEI DAR NU VREA SA-SI ASUME NICI O RESPONSABILITATE. CE POT FACE EU DE AICI ?IMI POATE LUA FATA? POATE SA IMI FACA PROBLEME? EU SUNT LEGAL IN SPANIA DIN 2004 .
Urmeaza sa faceti o plingere pentru neplata obligatiei de intretinere stabilita de instanta la Parchet, pentru alte detalii luati legatura cu un avocat.
Este indicat ca plangerea dvs sa fie depusa de un avocat intrucat daca nu va aflati in tara nu vad cum veti depune plangerea penala.
Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate.
Deci, va trebui sa contactati un avocat.

avocat Claudiu Lascoschi
pentru ca nu plateste pensie urmeaza sa faceti o plangere la parchet.pentru ca ati luat copilul numai pentru 2 luni si nu l-ati adus inapoi la cererea sotului urmeaza sa raspundeti penal.
VA MULTUMESC PENTRU RASPUNSURI! DIN AUGUST DE CAND FETITA ESTE AICI EL A SUNAT DE DOUA ORI SA VORBEASCA CU EA SI DUPA ACEEA AM SUNAT NOI LA CEREREA MICUTEI PENTRU CA II ERA DOR DE EX-SOACRA SI EX-CUMNATA. DE ACEEA EU INCERC SA VORBESC CU EL PRIN INTERMEDIUL INTERNETULUI DAR VAD CA NU ARE DE GAND SA SE CONECTEZE SPUNAND CA NU ARE POSIBILITATI DE A SE CONECTA , DOAR DACA LUCREAZA PENTRU CA FIRMA ARE INTERNET. E NORMAL SA NU I-A LEGATURA CU FIICA LUI DACA CU ADEVARAT IL INTERESEAZA SI II DUCE DORUL? EU TOCMAI DE ACEEA L-AM INSTIINTAT CARE ESTE DOMICILIUL MEU SI DACA VREA SA O VIZITEZE EU NU AM NIMIC CONTRA , CHIAR DACA ARE POSIBILITATI SA O VIZITEZE CONFORM ORARIULUI IMPUS DE INSTANTA DAR EU NU POT SA MA INTORC IN TARA (DOAR IN VACANTA) DEOARECE EU AM O FAMILIE INTEMEIATA AICI AM SI FETITA NUMAI DE 8 LUNI SI SI LUCREZ ASA CA EU NU POT LASA FETITA (DE 9 ANI) SA STEA CU TATAL EI PENTRU CA EU SUNT TUTORE LEGAL SI EU RASPUND DACA FETITEI I SE INTAMPLA CEVA SI TOT CE VREAU ESTE SA FIM O FAMILIE IMPREUNA CU CELE DOUA FETITE . VREAU SA SPUN CA FETITA CEA MARE IL CONSIDERA PE SOTUL MEU CA SI UN TATA SI IL IUBESTE ENORM ,DAR STIU CA NICI PE FOSTUL MEU SOT NU IL POATE UITA PENTRU CA E CEVA FIRESC. DE ACEEA EA ESTE OBISNUITA CA TATAL EI SA STEA ACASA LA EL SI CA TREBUIE SA VINA SA O VIZITEZE IAR EA ESTE CRESCUTA DE MAMA MEA APROAPE PENTRU CA EU AM PLECAT IN LUME SA-I POT OFERII CEVA MAI BUN IN VIATA SI CAND AM AVUT POSIBILITATEA SA O ADUC AICI AM ADUS-O. AM 6 ANI DE CAND NU AM FOST IN ROMANIA SI MIE MI-A FOST DOR DE EA SI AM VAZUT-O DOAR PRIN INTERMEDIUL INTERNETULUI SI AL TELEFONULUI DAR AM LUPTAT CA SA-I OFER UN PIC MAI MULT DE CEEA CE NU AM AVUT EU. INCA O DATA VA MULTUMIM!!!
AM UITAT SA INTREB: DACA SUNTEM IN UNIUNEA EUROPEANA MAI TREBUIE SA-I CER PERMISUL DE A RAMANE FETITA CU MINE? AM INTELES CA E DEAJUNS SA-L INSTIINTEZ CARE ESTE DOMICILIUL MEU SI CA POATE VIZITA FETITA CONFORM ORARUL IMPUS DE JUDECATOR. CONFORM LEGILOR NOI CARE S-AU DAT ACUM RECENT DUPA CE AM PARASIT EU TERITORIUL ROMANIEI. E ADEVARAT ? VA ROG SA-MI RASPUNDETI PENTRU CA SUNT FOARTE INCHETA DEOARECE ESTE IN JOC VIATA FICEI MELE . INCA O DATA VA MULTUMESC !