Forum Discuţii juridice Executare silită executare bilet la ordin
Discuție deschisă în Executare silită

executare bilet la ordin

Mi-a fost refuzat la plata un bilet la ordin. In afara de poprirea contului, executorul mai poate face altceva?

Multumesc
Biletul la ordin este un titlu executoriu la fel ca oricare altul, dand dreptul ca executarea silita sa se indrepte impotriva oricaror bunuri ale debitorului urmarit, prin toate modalitatile de executare silita: poprire, urmarire silita a bunurilor imobile si urmarire silita a bunurilor mobile.
Numai dvs, ca si creditor, aveti dreptul sa hotarati ca este suficient ca executorul judecatoresc sa procedeze doar la poprirea conturilor debitoarei, in caz contrar, acesta trebuie sa uzeze simultan de toate cele trei modalitati. Astfel, va trebui sa se deplaseze pe teren ca sa identifice si sechestreze eventuale bunuri mobile ( masini, utilaje, stocuri etc ) sa faca adrese catre cartea funciara si primarii ca sa afle daca debitoarea detine bunuri imobile si sa noteze somatii asupra acestora, pe langa popririle trimise tuturor bancilor.
Pentru bunurile mobile si si imobile va fi necesara scoaterea la vanzare care dureaza mai mult, in timp ce poprirea, daca debitoarea detine fonduri in conturi bancare, va fi foarte operativa ( maxim 30 de zile), dar acesta nu este un argument suficient ca sa va rezumati la modalitatea executarii silite prin poprire.
Multumesc frumos!

Acum sper sa poata gasi ceva de executat. Ca in cont nu e nimic si nici nu cred ca va intra ceva.
Daca nu se gaseste nici un bun al firmei si creanta dvvs depaseste 10.000 de lei, puteti cere declansarea procedurii falimentului.
Biletul este cumva avalizat de o persoana fizica ( administrator, asociat)?
Diana Persa a scris:

Biletul la ordin este un titlu executoriu la fel ca oricare altul, dand dreptul ca executarea silita sa se indrepte impotriva oricaror bunuri ale debitorului urmarit, prin toate modalitatile de executare silita: poprire, urmarire silita a bunurilor imobile si urmarire silita a bunurilor mobile.
Numai dvs, ca si creditor, aveti dreptul sa hotarati ca este suficient ca executorul judecatoresc sa procedeze doar la poprirea conturilor debitoarei, in caz contrar, acesta trebuie sa uzeze simultan de toate cele trei modalitati. Astfel, va trebui sa se deplaseze pe teren ca sa identifice si sechestreze eventuale bunuri mobile ( masini, utilaje, stocuri etc ) sa faca adrese catre cartea funciara si primarii ca sa afle daca debitoarea detine bunuri imobile si sa noteze somatii asupra acestora, pe langa popririle trimise tuturor bancilor.
Pentru bunurile mobile si si imobile va fi necesara scoaterea la vanzare care dureaza mai mult, in timp ce poprirea, daca debitoarea detine fonduri in conturi bancare, va fi foarte operativa ( maxim 30 de zile), dar acesta nu este un argument suficient ca sa va rezumati la modalitatea executarii silite prin poprire.
Este legal ca un executor judecatoresc sa ceara creditorului sa afle acesta nr.C.F.pentru bunurile imobile ale debitorului? Cu alte cuvinte sa refuze aceasta forma de executare deoarece nu cunoaste nr.de CF in care se afla inscris un teren al debitorului, el(executorul) nefacand nici un demers pentru a-l afla?
Executorul trebuie sa faca demersurile necesare pentru a afla ce bunuri are in averea sa debitorul urmarit - in practica intocmeste adrese catre Birourile de Carte funciara unde exista posibilitatea ca debitorul urmarit sa detina imobila. ANCPI este obligata sa dea relatiile cerute de executori. Din pacate de multe ori evidentele lor sunt deficitare si nu pot gasi dupa numele debitorului proprietar imobilele inscrise in CF pe numele acestuia.
In orice caz, executorul trebuie sa ceara in scris aceste informatii de la Biroul de CF unde se afla terenul. DIn ce scrieti inteleg ca se cunoaste faptul ca exista un teren proprietatea debitorului.
Cereti-i executorului in scris sa faca cerere la ANCPI pentru comunicarea datelor cadastrale ale acelui teren proprietatea debitorului urmarit. In caz de refuz din partea sa, adresati-va Camerei Executorilor Judecatoresti din care face parte, precum si judecatoriei - "contestatie impotriva refuzului executorului judecatoresc" se numeste cererea pe care trebuie sa o formulati. Daca insista in refuz puteti sa-i faceti si plangere penala.