Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturile fostei concubine asupra autovehiculului ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturile fostei concubine asupra autovehiculului cumpãrat în timpul concubinajului

buna
am si eu o intrebare, am trait in concubinaj timp de 3 ani si acuma neam despartit
in acesti 3 ani mi-am cumparat o masina care este pe numele eu
vreau sa stiu daca are vrun drept la ia

multumesc anticipat:((
Daca ati contribuit impreuna la cumpararea masinii, are un drept de creanta egal cu contributia sa.
Dacă fosta concubină poate proba că a avut vreo contribuție, poate avea pretenții la restituirea sumei plătite (dreptul de creanță menționat), nu și la vreo cotă-parte din dreptul de proprietate asupra mașinii. Cine a semnat contractul în calitate de cumpărător este proprietar.

Mutatis mutandis, cineva (concubina, vecinul de apartement, colegul de cameră) mă ajută cu niște bani să cumpăr un bun (ex. laptop, televizor, mobilă etc.). Dacă numele ei/lui nu figurează pe niciun act (ex. contract de vânzare-cumpărare, factură), poate avea vreo pretenție de a fi coproprietar al bunului?...
klewos, utilizator