avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1756 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturile fostei concubine asupra autovehiculului ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturile fostei concubine asupra autovehiculului cumpãrat în timpul concubinajului

buna
am si eu o intrebare, am trait in concubinaj timp de 3 ani si acuma neam despartit
in acesti 3 ani mi-am cumparat o masina care este pe numele eu
vreau sa stiu daca are vrun drept la ia

multumesc anticipat:((
Cel mai recent răspuns: klewos , utilizator 23:35, 21 Octombrie 2011
Daca ati contribuit impreuna la cumpararea masinii, are un drept de creanta egal cu contributia sa.
Dacă fosta concubină poate proba că a avut vreo contribuție, poate avea pretenții la restituirea sumei plătite (dreptul de creanță menționat), nu și la vreo cotă-parte din dreptul de proprietate asupra mașinii. Cine a semnat contractul în calitate de cumpărător este proprietar.

Mutatis mutandis, cineva (concubina, vecinul de apartement, colegul de cameră) mă ajută cu niște bani să cumpăr un bun (ex. laptop, televizor, mobilă etc.). Dacă numele ei/lui nu figurează pe niciun act (ex. contract de vânzare-cumpărare, factură), poate avea vreo pretenție de a fi coproprietar al bunului?...
Ultima modificare: Vineri, 21 Octombrie 2011
klewos, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concubinaju am fost casatorit timp de 16 ani,am divortat legal dar am trait in concubinaj 5 ani,neam despartit ia are un apartament optinut in urma divortului eu o casa ... (vezi toată discuția)
Concubinaj handsu handsu Daca in cadrul unui concubinaj femeia contribuie la constructia unei case cu o suma importanta ,fapt pe care barbatul recunoaste printr-o declarate olograf ... (vezi toată discuția)
Drepturile concubinilor dandanaua dandanaua El si ea au trait impreuna intr-o casa vreo 12 ani, timp in care, \"cot la cot\" au muncit (ambii au avut serviciu), au renovat, au modernizat, au cumparat ... (vezi toată discuția)