Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Care este reglementarea care interzice unui functionar ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Care este reglementarea care interzice unui functionar ANAF sa completeze o cerere si / sau declaratie a unui contribuabil?

care este reglementarea legala si/sau procedurala care interzice unui functionar ANAF sa completeze o cerere si sau declaratie a unui contribuabil ,cerindu-i ulterior acestuia sa o semneze ?
Daca cititi cu atentie , orice formular - declaratie pentru ANAF are , inainte de semnatura , inserata sintagma "Sub sanctiunile aplicate faptei de fals în acte publice, declar ca datele înscrise în acest formular sunt corecte si complete.".
Prin urmarea cel care declara trebui sa si completeze, nu doar sa semneze.
documentele sunt completate de un functionar anaf ...si intinse spre semnare contribuabilului ,persoana fizica ,din zona rurala ...careia i se specifica ca "i s-a facut un favor "....contribuabilul semneaza un formular gata completat .....
in vederea solicitarii in instanta a anularii documntului prin deschiderea in pararel a unei plangeri penale ,unde se specifica ca este interzis functionarului public sa completeze un document in numele contribuabilui ?