Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cine semneaza si raspunde de declaratiile intocmite de ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cine semneaza si raspunde de declaratiile intocmite de contabil?

Am intreprindere individuala din luna august 2011,neplatitor de TVA.
Contabilul pe care il am ,spune ca declaratiile se semneaza doar de catre administrator(adica eu),pt ca ,zice el."in declaratie trebuie trecut CNP-ul " meu ,si mai zice ca dansul poarta raspunderea actelor contabile intocmite,doar pe baza contractului incheiat intre noi;iar daca vreau sa mearga dansul sa le depuna la ghiseu (dar tot semnate de mine),ii va trebui procura de la notar.

1)totusi,nu cine intocmeste actele contabile,inclusiv declaratiile ,le si semneaza si raspunde de ce e trecut acolo?ma pot baza doar pe contractul incheiat,unde spune ca va intocmi actele contabile,fara sa semneze si dumnealui aceste acte?

2)Semnatura mea,ce valoare are pe declaratii?de aprobare si control ,de intocmire sau pur si simplu de titular al firmei,raspunderea celor declarate ,fiind la contabil,in baza contractului?
zice asa,in declaratie:"Sub sanctiunile aplicate faptei de fals în acte publice, declar ca datele înscrise în acest formular sunt corecte si complete.",pot fi eu responsabila de ceea ce intomeste dansul,daca eu nu stiu exact cum se fac actele contabile din care rezulta aceste declaratii...ca daca stiam,nu mai luam contabil...trebuie sa verific eu actele,declaratiile dansului,ca sa pot semna?...cum le verific,daca nu am calificarea necesara intocmirii acestor acte?de unde sa stiu eu ca sunt "corecte si complete"?....apropos de "corecte",dansul spune ca nu trebuie sa adune la venitul impozabil si valoarea stocurilor de marfa de la sfarsitul anului...daca nu face asta,eu pot semna linistita acea declaratie?...pt ca am citit ca acele cheltuieli sunt nedeductibile pt anul in care nu au generat venituri...

3)in plus,in contractul cu care a venit(si ,pe care,l-am citit mai atenta,dupa ce am semnat,din pacate),are specificat ,ca raspunderea dansului,asupra intocmirii actelor contabile,"in orice situatie",este limitata la tariful pe care l-a primit de la mine.e corect?

4)E corecta aceasta abordare a dansului?Cum se procedeaza,de fapt?Va rog mult,sfatuiti-ma cum sa fac,sa nu am probleme.
ismi3ismi, utilizator
schimbati contabilul

din declaratii rezulta modul de calcul al taxelor catre bugetul de stat.faptul ca e semnati dvs, il scuteste pe contabil de raspundere

cum adica e raspundere limitata a contractului?? adica daca nu isi face datoria dvs platiti si greselile contabilului? primiti o amenda de 5000lei sunteti de acord sa platiti dvs 4800lei si contabilul doar 200lei (presupun ca atat este onorariul), stiind ca este greseala acestuia. atunci pt ce mai platiti contabil. daca nu este sigur pe el, mai bine sa invete meserie intai, si sa isi faca asigurare de raspundere profesionala daca e cazul.

pentru declaratii nu este nevoie de nici o procura speciala sa le depuna. In calitate de contabil intocmeste si depune toate declaratiile la institutiile abilitate. este suficient contractul pe care il are cu dvs
"din declaratii rezulta modul de calcul al taxelor catre bugetul de stat.faptul ca e semnati dvs, il scuteste pe contabil de raspundere "

il scuteste,chiar daca am contractul cu el,in care spune ca el va intocmi actele contabile(RJIP,fisele fiscale,reg vanz-cumparari,reg inventar,etc)?el spune ca isi poate pune semnatura pe aceste registre,dar nu pe declaratii...asa a trecut,de fapt ,si in contract,ca "declaratiile le voi depune eu"...dar nu scrie ca doar eu trebuie sa le si semnez...
pt ca,spune el,"eu doar va ajut sa va completati declaratiile,intocmind registrele,fisele,etc.."
E corect?
Contabilul este "persoana imputernicita " din declaratie?

ismi3ismi, utilizator
daca cititi declaratiile scrie ... intocmit, nume, prenume functia, semnatura toate astea trebuie sa fie a contabilului sau a persoanei care raspunde de activitatea contabila.

trebuia sa va angajati o secretara sa va ajute sa completati registre#-o , o plateati mai putin si facea treaba mai buna decat contabilul dvs, care fuge de raspundere.

va rog mult,m-am uitat pe formularul Declaratiei 200 si nu scrie nicaieri "intocmit"...scrie doar:
"Sub sanctiunile aplicate faptei de fals în acte publice, declar ca datele înscrise în acest formular sunt corecte si complete."
Semnatura contribuabil......... Semnatura imputernicit........................

De asta zice el ca nu semneaza,pt ca treb "semnatura contribuabilului",adica EU!
Va rog,undeati vazut ca scrie "intocmit",pe Decl 200?poate imi scapa mie...m-ar ajuta mult treaba asta cu "intocmit"...

registrele le pot tine si eu...am zis sa am contabil,tocmai,pt ca el stie mult mai bine ce e deductibil si ce nu,cum se fac corect calculele cerute de anaf,....cum se tin fisele de operatiuni diverse,jurnale de op diverse,etc...eu astea le-am citit de pe net,dar ,practic nu am facut niciodata...am vrut sa nu-mi scape ceva gresit...si sa iau vreo amenda din cauza asta...

in contract e trecut asa:
""activitatea de prest serv va consta in efectuarea evidentei contab in part simpla cu respectarea reglementarilor in vigoare privind evidenta contabila,completand Reg de inc si plati,reg inventar si alte docum contabile stabilite prin norme"
"prestatorul poarta raspunderea cu privire la reflectarea exacta a documentelor beneficiarului in listele,situatiile si documentele sintetice obtinute ca rezultat al prelucrarii computerizate a docum primare"
"Prestatorul (contabilul) nu e obligat si nici nu poate sa i se impute depunerea declaratiilor de orice fel pt perioada contractuala,deoarece beneficiarul(eu) a luat cunostinta ca ar fi trebuit sa le depuna in termenul legal dar nu a facut-o.in acest caz,prestatorul pune la dispozitia beneficiarului declaratiile intocmite dar nedepuse,ramanand in sarcina acestuia sa le depuna."

de aici,eu inteleg ca am obligatia sa merg la ghiseul anaf sa inregistrez declaratiile ,dar nu inteleg ca trebuie sa semnez eu "declaratiile intocmite " de el,sub declaratia ca "datele inscrise in ele sunt corecte si complete"...
dvs cum intelegeti...?
ismi3ismi, utilizator
mai e cineva pe aici,caruia contabilul ii intocmeste actele,dar nu le semneaza?