avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Plata produselor si a serviciilor in Euro -e normal?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Plata produselor si a serviciilor in Euro -e normal?

Buna seara,
Ca cetatean al acestei tari imi permit sa va adresez dumneavoastra, utilizatorilor si moderatorilor din acest Forum o intrebare.
Considerati ca este corect ca multe produse si multe servicii sa le platim in Euro ?
Normal ca se face transformarea pretului in Euro la pretul in lei.Sa tinem cont ca acest Euro creste si creste si creste, deci acelasi serviciu si acelasi produs il platim in fiecare luna in lei, dar la pret marit.
Eu ca si multi altii avem salariul in lei, salariul care nu se adapteaza la cresterea Euro-ului.
Consider ca statul nostru, permitand aceasta, ne fura de fiecare data atunci cand cumparam ceva( si nu sunt putine produsele si serviciile de acest fel) , al carui pret este estimat in Euro si transformat in lei la cursul zilei.
Chiar nu putem sa facem nimic pentru a schimba asta???....sau ramanem in continuare furati de stat???
Cel mai recent răspuns: cetatean2222 , utilizator 17:23, 23 Octombrie 2011
Euro a mai si scazut in cateva luni din acest an.
Suntem legati de comunitatea statelor care au Euro si importam cele mai multe produse din respectivele state deci pretul de import este in euro.

De asemenea accizele impuse de stat sunt tot in functie de nivelul euro din data de 1 octombrie anuntat de Banca Central Europeana.
cetatean2222 a scris:

Buna seara,
Ca cetatean al acestei tari imi permit sa va adresez dumneavoastra, utilizatorilor si moderatorilor din acest Forum o intrebare.
Considerati ca este corect ca multe produse si multe servicii sa le platim in Euro ?
Normal ca se face transformarea pretului in Euro la pretul in lei.Sa tinem cont ca acest Euro creste si creste si creste, deci acelasi serviciu si acelasi produs il platim in fiecare luna in lei, dar la pret marit.
Eu ca si multi altii avem salariul in lei, salariul care nu se adapteaza la cresterea Euro-ului.
Consider ca statul nostru, permitand aceasta, ne fura de fiecare data atunci cand cumparam ceva( si nu sunt putine produsele si serviciile de acest fel) , al carui pret este estimat in Euro si transformat in lei la cursul zilei.
Chiar nu putem sa facem nimic pentru a schimba asta???....sau ramanem in continuare furati de stat???


platile in moneda nationala (leu) sunt obligatorii (cu cateva exceptii) pe teritoriul romaniei pentru operaţiunile care fac obiectul comerţului cu bunuri şi servicii.

"transformarea" preturilor produselor si serviciilor "in" euro, chf, usd, etc. si plata in moneda nationala "la cursul zilei" e o gaselnita imorala si ilegala, specifica tarilor bananiere.

Ultima modificare: Sâmbătă, 22 Octombrie 2011
jeorj, utilizator
jeorj a scris:


platile in moneda nationala (leu) sunt obligatorii (cu cateva exceptii) pe teritoriul romaniei pentru operaţiunile care fac obiectul comerţului cu bunuri şi servicii.

"transformarea" preturilor produselor si serviciilor "in" euro, chf, usd, etc. si plata in moneda nationala "la cursul zilei" e o gaselnita imorala si ilegala, specifica tarilor bananiere.




Si in acest caz ce putem face??? Tara bananiera sau stam cu mainile incrucisate???
Ultima modificare: Duminică, 23 Octombrie 2011
Ares-3, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facturile in euro, legal sau ilegal? steaua581 steaua581 buna ziua, am o nelamurire din punct de vedere juridic de ce la noi in Romania facturile sunt echivalate cu Euro? si de ce nu cu franci elvetieni sau USD? ... (vezi toată discuția)
Compania de telefonie mobila-euro vs lei doar_el doar_el Buna ziua, As vrea daca se poate sa imi dati o lamurire ca sa inteleg fenomenul. Luam exemplu o companie de telefonie mobila (Subiectul e vechi probabil) ... (vezi toată discuția)
Decontari in valuta camicami camicami Problema mea este urmatoarea :societatea ptr.care lucrez ,livreaza cherestea catre o societatea inregistrata fiscal in Romania,cu cod tva RO,societate ce ... (vezi toată discuția)