Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Plata produselor si a serviciilor in Euro -e normal?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Plata produselor si a serviciilor in Euro -e normal?

Buna seara,
Ca cetatean al acestei tari imi permit sa va adresez dumneavoastra, utilizatorilor si moderatorilor din acest Forum o intrebare.
Considerati ca este corect ca multe produse si multe servicii sa le platim in Euro ?
Normal ca se face transformarea pretului in Euro la pretul in lei.Sa tinem cont ca acest Euro creste si creste si creste, deci acelasi serviciu si acelasi produs il platim in fiecare luna in lei, dar la pret marit.
Eu ca si multi altii avem salariul in lei, salariul care nu se adapteaza la cresterea Euro-ului.
Consider ca statul nostru, permitand aceasta, ne fura de fiecare data atunci cand cumparam ceva( si nu sunt putine produsele si serviciile de acest fel) , al carui pret este estimat in Euro si transformat in lei la cursul zilei.
Chiar nu putem sa facem nimic pentru a schimba asta???....sau ramanem in continuare furati de stat???
Euro a mai si scazut in cateva luni din acest an.
Suntem legati de comunitatea statelor care au Euro si importam cele mai multe produse din respectivele state deci pretul de import este in euro.

De asemenea accizele impuse de stat sunt tot in functie de nivelul euro din data de 1 octombrie anuntat de Banca Central Europeana.
cetatean2222 a scris:

Buna seara,
Ca cetatean al acestei tari imi permit sa va adresez dumneavoastra, utilizatorilor si moderatorilor din acest Forum o intrebare.
Considerati ca este corect ca multe produse si multe servicii sa le platim in Euro ?
Normal ca se face transformarea pretului in Euro la pretul in lei.Sa tinem cont ca acest Euro creste si creste si creste, deci acelasi serviciu si acelasi produs il platim in fiecare luna in lei, dar la pret marit.
Eu ca si multi altii avem salariul in lei, salariul care nu se adapteaza la cresterea Euro-ului.
Consider ca statul nostru, permitand aceasta, ne fura de fiecare data atunci cand cumparam ceva( si nu sunt putine produsele si serviciile de acest fel) , al carui pret este estimat in Euro si transformat in lei la cursul zilei.
Chiar nu putem sa facem nimic pentru a schimba asta???....sau ramanem in continuare furati de stat???

platile in moneda nationala (leu) sunt obligatorii (cu cateva exceptii) pe teritoriul romaniei pentru operaţiunile care fac obiectul comerţului cu bunuri şi servicii.

"transformarea" preturilor produselor si serviciilor "in" euro, chf, usd, etc. si plata in moneda nationala "la cursul zilei" e o gaselnita imorala si ilegala, specifica tarilor bananiere.

jeorj, utilizator
jeorj a scris:

platile in moneda nationala (leu) sunt obligatorii (cu cateva exceptii) pe teritoriul romaniei pentru operaţiunile care fac obiectul comerţului cu bunuri şi servicii.

"transformarea" preturilor produselor si serviciilor "in" euro, chf, usd, etc. si plata in moneda nationala "la cursul zilei" e o gaselnita imorala si ilegala, specifica tarilor bananiere.

Si in acest caz ce putem face??? Tara bananiera sau stam cu mainile incrucisate???
Ares-3, moderator