Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort prin acord fara program de vizitare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort prin acord fara program de vizitare minor

Buna seara,

Am divortat prin acord anul acesta in martie.Nu am stabilit un program de vizitare.Au existat tot felul de neintelegeri privind vizitarea si a lua minorul de catre tata.Minorul are 2 ani si 6 luni.Cum rezolv acum situatia?
Din pacate nu puteti rezolva situatia decat printr-un nou proces pentru stabilirea programului de vizitare.
Ar fi indicat prin mediere.
Daca puteti ajunge la intelegere cu tatal copilului, incheiati un acord de mediere. Daca nu va respecta acordul dat, puteti pune in executare actul de mediere.
Situatia dvs. este destul de incurcata in raport de legislatia Romaniei.
Ca sa deschideti dvs. proces ar trebui sa va angajati un avocat care sa se priceapa foarte bine la argumentari juridice.
Mai simplu este sa il lasati pe el sa deschida procesul si atunci procesul va fi mai simplu pentru dvs.
si parerea mea este sa-l lasati pe el sa formulteze actiune ...nu aveti ce pierde
In trecut se considera inadmisibila o actiune deschsa de partea care are incredintarea minorului.Aceasta este ratiunea pentru care este mai bine sa il lasati pe el sa deschida procesul.
Din punctul meu de vedere ati avea dreptul de a deschide dvs. procesul doar ca este destul de greu de argumentat intrucat dreptul exclusiv il are tatal si este un drept personal...dar si dvs. aveti drepturi...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat