avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... acuzat de furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

acuzat de furt

am fost acuzat de furt de lemne de doua ori si de fiecare data dosarele au fost incheiate de lipsa probe. a doua oara am avut perchezitie acasa si nu sa gasit nimic ce pot sa fac eu sa ma indrepatesc pentru rusinea pe care am avuto viz avi de vecini atunci cand a venit politia in curte
Cel mai recent răspuns: ion_iliescu , utilizator 22:18, 23 Octombrie 2011
Sa le aratati ordonanta de neincepere/scoatere de sub urmarire penala.
am omis sa spun ca nu am fost acuzat de politie ci de un vecin care facut plangere impotriva mea si as vrea sa il dau in judecata pentru calomnie,in cazul asta mai imi trebuie martori sau alte probe in afara de dosarele solutionate in care am fost gasit nevinovat?
Trebuie sa dovediti ca v-a cauzat o pierdere reala.
puteti depune actiune in pretentii civile la instanta de drept civil....asta in situatia in care aveti dovezi puternic-fondate cu privire la eventuale prejudicii morale sau materiale...
O seara placuta
dante24 a scris:

am omis sa spun ca nu am fost acuzat de politie ci de un vecin care facut plangere impotriva mea si as vrea sa il dau in judecata pentru calomnie,in cazul asta mai imi trebuie martori sau alte probe in afara de dosarele solutionate in care am fost gasit nevinovat?


Nu il dati in judecata pt calomnie ci formulati o plangere penala pt infractiunea de "denuntare calomnioasa", sunt doua fapte diferite. Totusi este necesar sa se cunoasca daca vecinul a formulat plangerea cu rea-credinta sau chiar a crezut ca dvs, v-ati insusit lemnele.

Alte discuții în legătură

Buna ziua - pot da in judecata pentru calomnie si insulta? robert1979 robert1979 imi pot da in judecata sora pentru calomnie si insulta,si daca da,unde sa ma adresez?Va multumesc (vezi toată discuția)
Calomnie pe un blog wordpress saftmiki saftmiki Buna seara. As dori sa stiu daca din punct de vedere legal se poate actiona in judecata un administrator al unui blog pentru calomnie, si daca da, care sunt ... (vezi toată discuția)
Plangere de calomnie dumiras dumiras ce sanse am ca un vecin sa fie tras la raspundere pe motiv de calomnie pt unele afirmatii care au fost facute la adresa mea ,afirmatii de furt infirmate de ... (vezi toată discuția)