Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... acuzat de furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

acuzat de furt

am fost acuzat de furt de lemne de doua ori si de fiecare data dosarele au fost incheiate de lipsa probe. a doua oara am avut perchezitie acasa si nu sa gasit nimic ce pot sa fac eu sa ma indrepatesc pentru rusinea pe care am avuto viz avi de vecini atunci cand a venit politia in curte
Sa le aratati ordonanta de neincepere/scoatere de sub urmarire penala.
am omis sa spun ca nu am fost acuzat de politie ci de un vecin care facut plangere impotriva mea si as vrea sa il dau in judecata pentru calomnie,in cazul asta mai imi trebuie martori sau alte probe in afara de dosarele solutionate in care am fost gasit nevinovat?
Trebuie sa dovediti ca v-a cauzat o pierdere reala.
puteti depune actiune in pretentii civile la instanta de drept civil....asta in situatia in care aveti dovezi puternic-fondate cu privire la eventuale prejudicii morale sau materiale...
O seara placuta
dante24 a scris:

am omis sa spun ca nu am fost acuzat de politie ci de un vecin care facut plangere impotriva mea si as vrea sa il dau in judecata pentru calomnie,in cazul asta mai imi trebuie martori sau alte probe in afara de dosarele solutionate in care am fost gasit nevinovat?

Nu il dati in judecata pt calomnie ci formulati o plangere penala pt infractiunea de "denuntare calomnioasa", sunt doua fapte diferite. Totusi este necesar sa se cunoasca daca vecinul a formulat plangerea cu rea-credinta sau chiar a crezut ca dvs, v-ati insusit lemnele.