Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... acuzat de furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

acuzat de furt

am fost acuzat de furt de lemne de doua ori si de fiecare data dosarele au fost incheiate de lipsa probe. a doua oara am avut perchezitie acasa si nu sa gasit nimic ce pot sa fac eu sa ma indrepatesc pentru rusinea pe care am avuto viz avi de vecini atunci cand a venit politia in curte
intr-una din declaratii a scris ca l-am alergat cu drujba sa ii tai capul dar nu a dovedit acest lucru
Cu siguranta ca sunt atingeri aduse reputatiei ce necesita reparatii morale, iar materiale daca de exemplu ati pierdut salariu pentru zilele de absenta motivata de la serviciu sau in orice alt mod puteti dovedi. Trebuie insa sa si aveti proba ca vecinii sunt cei care v-au reclamat. Luati legatura cu un avocat.
nu trebuie dovedit ca a cauzat o pierdere,numai daca se constituie parte civile.si aici poate cere daune morale.

logic ca e facuta cu rea intentie,daca a facuto de mai multe ori.

In civil trebuie sa dovedeasca.
da.trebuie dovedite daunele materiale,cu acte martori....cele morale,sunt evidente,trebuiesc insa probate cu martori.