Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... valabilitatea unui contract aditional
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

valabilitatea unui contract aditional

buna ziua,
am facut anul trecut un contract de inchiriere la finante pe prioada de un an de zile, 15.09.2007-15.09.2008
in ianuarie 2008 am facut un act aditional la acest contract, tot la finante ptr. declararea de majorare a chiriei
acest act aditional are valabilitate tot de un an si se reziliaza la anul in ianuarie, sau s-a reziliat tot pe 15 septembrie 2008 ??
multumesc mult
Dacă e act adiţional, se cheamă că modifică nişte clauze din contractul la care l-aţi adiţionat.

Dacă singura modificare adusă actului iniţial este cea referitoare la chirie, este evident că termenul de închiriere a rămas acelaşi: 15.09.2008.

Actul adiţional nu are existenţă de sine stătătoare. El devine parte a contractului pe care îl modifică. Prin urmare, ceea ce încetează este contractul iniţial, aşa cum a fost el modificat prin actul adiţional.

Încă ceva. Contractul nu se reziliază la împlinirea termenului pentru care a fost încheiat, ci încetează. Asta doar pentru folosirea corectă a unor termeni juridici. N-o spun ca pe un reproş.

Liviu S.Bordaş