Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Copie asigurare obligatorie
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Copie asigurare obligatorie

Buna ziua! Detin un autoturism inmatriculat pe numele meu, care in momentul de fata este condus de catre sora mea in Italia. Am toate actele la zi, dar ea detine doar o copie a asigurarii obligatorie auto. Trebuie sa ii trimit originalul sau e buna si copia? De asemenea, ar purtea sa aiba probleme la vama pentru ca nu detine originalul?
Va multumesc!
pentru orice eventualitate, trimiteti sorei originalul asigurarii
Transmiteti si originalul asigurarii.Cred ca va referiti la asigurarea Carte Verde, asigurarea RCA find valabila numai in Romania.
Da,este vorba despre Cartea Verde.
Va multumesc pentru raspunsuri.
Daca este vorba de cartea verde este bine sa o trimiteti ei ca sa nu aiba probleme la granita. La intrarea in Romania devine valabila polita RCA pe care o aveti, daca mai este valabila.