Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate

sunt pensionara de invaliditate gradul II .Sotul lucreaza in Italia as vrea sa stiu daca merg la el mai beneficiez de pensie . mentionez ca domiciliu stabil va ramine in Romania si ca voi respecta toate indicatiile comisiei de expertiza de care apartin
Bineinteles ca veti beneficia de pensie in continuare, nu exista nicio prevedere legala in sens contrar. Ideea, in cazul pensiilor de invaliditate, este ca beneficiarii lor sa respecte obligatiile prevazute de Legea nr. 263/2010, respectiv:
-se prezinte la revizuirea medicala periodica;
-sa urmeze programele recuperatorii intocmite de medicul expert al asigurarilor sociale;
-sa se prezinte al convocarea INEMRCM, daca acesta ii convoaca pentru expertizare.

Neindeplinirea acestor obligatii atrage suspendarea platii pensiei.