Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie comuna

Prin divort s-a stabilit incredintarea copilului minor in custodia mamei.Va rog sa imi spuneti daca am sanse sa obtin custodia comuna avand in vedere intrarea in vigoare a noului Cod Civil ?! Mentionez ca solicit aceasta deoarece fosta sotie ia decizii singura in privinta copilului privind educatia si ingrijirea acestuia ,fara a ma informa cu privire la acestea.
Multumesc..
Daca solutia s-a pronuntat dupa intrarea in vigoare a noului cod civil, instanta trebuia sa va puna in vedere sa faceti precizari in concordanta cu noile prevederi. Puteti face apel (daca mai sunteti in termen) si solicitati exercitarea in comun a autoritatii parintesti. Nu mai exista sintagma de "custodie" si "autoritate parinteasca", ce se exercita de parinti in comun sau exclusiv de catre unul dintre acestia.
NitaCor:

Ma aflu in aceeasi situatie ca si tine, sotia ia de una singura deciziile, nu ma lasa sa vad copilul. Divortul meu s-a finalizat pe 22.09.2011, d-abia mi-a fost comunicat si deci nu este inca definitiv si irevocabil; pentru ca nu este definitiv sotia nu ma lasa sa-mi vad copilul pe care nu l-am mai vazut de 2 luni, nu mi l-a dat sa-l vad de ziua lui, a mea,...etc. Deci stiu foarte bine ce vorbesc.

Custodia asta comuna este un mare fas care nu rezolva nimic, parintii care pana acum se intelegeau de dragul copiilor se vor intelege si de acum inainte, iar celorlalti le va fi si mai rau.
Pot sa ai tu custodie comuna si drept de deizie dar daca nu te intelegi cu sotia tot degeaba, ce o sa faci o sa stai prin tribunale la nesfarsit sa-ti cauti derptatea? Eu de exemplu nu m-as intelege nici ce culoare sa aiba sosetele pe care i le-am cumpara impreuna si crezi ca ne-am intelege la scoala, educatie, ingrijire...etc. Si nici fosta sotie nu are niciun interes sa se inteleaga cu tine, o sa va duceti prin tribunale de cateva ori si judecatoria vazand ca 'custodia comuna' nu vi se potriveste voua si nu puteti lua decizii in comun o sa revina la cea unica, ceea ce este si dorinta fostei sotii.
De aceea eu nici macar nu-mi mai bat capul, dar tu poti incerca si-mi spui si mie daca se schimba ceva.
Bafta