Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Recomandata de la politie?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Recomandata de la politie?

Buna ziua. Am si eu o intrebare ... acum aproximativ 1 luna am primit o recomandata, m-am dus cu ea la posta si mi-a spus ca "e de rau, e de la politie". I-am cerut sa o vad la care mi-a spus ca trebuie sa semnez. Nu stiu la ce m-am gandit dar am spus nu, a zis bine, si am plecat.
Acum ma tot intreb ... ce ar putea sa fie? O sa mai primesc alta?
Daca autoritatea va aprecia util si necesar ,va desfasura demersuri prin care sa fiti invitat pentru lamurirea situatiei
E un pic ciudat, cel putin la mine in oras, politia vine cu scrisoarea la tine acasa, nu trimite prin posta...
xuser a scris:

E un pic ciudat, cel putin la mine in oras, politia vine cu scrisoarea la tine acasa, nu trimite prin posta...

Asa am auzit eu. Inca o intrebare, amenzile vin de la politie sau de la altceva? S-ar putea sa ma fi prins vreun radar cu vreo 2-3 sapt in urma.
Asta deja nu mai tine de "probleme serioase cu dreptul" ce de "incidente rutiere".

Nu stiu cum se trimit amenzile rutiere, am primit i viata mea o singura amenda rutiera, pe loc. Imi aduc aminte ca le-a luat aproape 1 ora sa ma caute in baza de date, operatorul care verifica era ocupat,etc.

NU stiu daca va ajuta informatia, dar daca platiti in 48 de ore atunci puteti plati doar jumate din amenda.

xuser a scris:

E un pic ciudat, cel putin la mine in oras, politia vine cu scrisoarea la tine acasa, nu trimite prin posta...

comunicarile se trimit prin posta.poate userul a sesizat politia in legatura cu vre-o fapta,si a primit un raspuns.