avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Recomandata de la politie?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Recomandata de la politie?

Buna ziua. Am si eu o intrebare ... acum aproximativ 1 luna am primit o recomandata, m-am dus cu ea la posta si mi-a spus ca "e de rau, e de la politie". I-am cerut sa o vad la care mi-a spus ca trebuie sa semnez. Nu stiu la ce m-am gandit dar am spus nu, a zis bine, si am plecat.
Acum ma tot intreb ... ce ar putea sa fie? O sa mai primesc alta?
Cel mai recent răspuns: ion_iliescu , utilizator 18:21, 29 Octombrie 2011
Daca autoritatea va aprecia util si necesar ,va desfasura demersuri prin care sa fiti invitat pentru lamurirea situatiei
E un pic ciudat, cel putin la mine in oras, politia vine cu scrisoarea la tine acasa, nu trimite prin posta...
xuser a scris:

E un pic ciudat, cel putin la mine in oras, politia vine cu scrisoarea la tine acasa, nu trimite prin posta...


Asa am auzit eu. Inca o intrebare, amenzile vin de la politie sau de la altceva? S-ar putea sa ma fi prins vreun radar cu vreo 2-3 sapt in urma.
Asta deja nu mai tine de "probleme serioase cu dreptul" ce de "incidente rutiere".

Nu stiu cum se trimit amenzile rutiere, am primit i viata mea o singura amenda rutiera, pe loc. Imi aduc aminte ca le-a luat aproape 1 ora sa ma caute in baza de date, operatorul care verifica era ocupat,etc.

NU stiu daca va ajuta informatia, dar daca platiti in 48 de ore atunci puteti plati doar jumate din amenda.


xuser a scris:

E un pic ciudat, cel putin la mine in oras, politia vine cu scrisoarea la tine acasa, nu trimite prin posta...


comunicarile se trimit prin posta.poate userul a sesizat politia in legatura cu vre-o fapta,si a primit un raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scrisoare interna neprioritara decaandrei decaandrei Ce inseamna va rog spuneti-mi ... este de la politie ? http://s22.postimg.org/pju4srh69/WP_20150623_19_42_59_Pro.jpg (vezi toată discuția)
Amenda rutiera prin posta georderik georderik am primit azi 14.05.08 o "comunicare" din 05.05.08 in care sunt anuntat ca masina a incalcat regimul legal de vitezaza in localitate si a fost inregistrata cu ... (vezi toată discuția)
Depasirea vitezei legale in alta localitate decat cea de domiciliu si primirea amenzii in localitatea de domiciliu VALI_M VALI_M Ce se intampla daca am depasit viteza legala in alta localitate decat cea de domiciliu iar politia rutiera imi trimite acasa prin posta procesul verbal de ... (vezi toată discuția)