Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... master stiinte penale si criminalistica
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

master stiinte penale si criminalistica

buna!am si eu o intrebare.se pot face 2 mastere in acelasi timp? termin anul asta facultatea de drept si vreau sa continui cu un master in stiinte penale la facultatea de drept in bucuresti, dar ma intereseaza foarte mult si un master de criminalistica aplicata care este oferit de academia de politie al.i.cuza.la masterul de criminalistica respectiv nu se percepe taxa de scolarizare, eu de aici inteleg ca este doar cu locuri la buget...am dreptate?sunt vreo 50 de locuri decat, dintre care vreo 25 cu bursa...oricum, sa zicem, daca la stiinte penale intru la buget, asta inseamna ca nu mai pot face si masterul de criminalistica de la academie? se aplica regula cu facultatile? nu ai voie sa faci 2 facultati la buget? cum se procedeaza exact?
Bună ziua!
Și eu mi-am făcut masteratul tot în științe penale, și am avut loc la buget. Disertația mi-am susținut-o anul acesta, și am avut aceeași problemă, în sensul că am vrut să încep un al doilea masterat (cu excepția faptului că acesta era succesiv, și nu concomitent cu primul). Nu s-a putut. Statul nu subvenționează decât un masterat, și mi s-a cerut să dau o declarație cum că nu am mai beneficiat de subvenții din partea statului pentru studii postuniversitare (declarație pe care nu am putut să mi-o asum, vezi falsul în declarații...). Din păcate, în cazul meu, nu erau locuri decât la buget (am vrut să plătesc, și nu s-a putut!!!!). Ca să concluzionez, în mod sigur, unul dintre masterate îl veți plăti.
Poti sa faci cate masterate vrei concomitent (in acelasi timp). Nu exista nici o prevedere contrara care sa interzica acest lucru (poate nu stiu eu). Doar unul poate fi subventionat de stat.
Ares-3, moderator