Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale sediu social modificare strada si nr
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

sediu social modificare strada si nr

Ce acte trebuiesc daca domniile lor au hotarat sa modifice denumirea strazii si nr
unde exista sediul social?
Certificat de nomenclatura stradala - se obtine de la Primarie.
Aceasta ,,distractie" este reglementata de art. 123 din Ordinul ministrului justitiei nr. 2594/C din 10 octombrie 2008 pentru aprobarea Normelor metodologice de tinere a registrelor comertului: ,, in cazul schimbarii denumirii localitatii sau strazii sau al renumerotarii imobilelor, persoanele juridice inmatriculate vor solicita, pe cheltuiala lor si in baza inscrisurilor justificative, inregistrarea modificarilor intervenite si eliberarea unui nou certificat de inregistrare"
Asta inseamna ca va schimbati si certificatul de inregistrare pe care este inscrisa adresa sediului social, dar si certificatul constatator de autorizare pentru activitatile pe care le desfasurati la sediu. Practica nu este unitara, la unele registre din tara s-ar putea sa va ceara si un act constitutiv actualizat.