Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... actualizarea adresei sediului social
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

actualizarea adresei sediului social

In 2005 am cumparat o microintreprindere. Sediul social il am pe o casa a mamei, cu contract de comodat. Problema este ca pe actul casei, care este din 1977, apare un nume de strada comunist, care a fost schimbat dupa revolutie. Insa actul casei nu s-a schimbat, ramanand numele comunist al strazii pe el. In consecinta, mie mi s-a eliberat certificatul de inmatriculare al firmei pe numele vechi al strazii, deci firma mea functioneaza pe o strada care nu mai exista ! Am luat de la primarie o adeverinta care atesta ca s-a schimbat numele strazii la Revolutie. Intrebare: ce trebuie sa solicit la ORC ? Si are cineva idee cat ma costa ? Va multumesc.
Cam 3 milioane te costa toata povestea.
Trebuie sa duci certificatul original si actul constitutiv actualizat si adeverinta de la Primarie.

Alberto Kurtyan
Cornel Vasile, Consilier juridic
ca sa fie precizare adresa sediu social si nu mutare tinand cont ca acea casa se afla tot acolo este suficient un nomenclator stradal din care sa reiasa ca acea strada acum are o noua denumire...aceasta mentiune se face prin hotarare si un nou act constitutiv...pe langa certificatul de inregistrare al firmei vor trebui anexate si certificatele constatatoare sau anexele la certificatul de inregistrare cu vechile autorizari (activitatile declarate a se desfasura la sediul social, sedii secundare sau in afara acestora) fiind necesar a se obtine noi avize de la organele avizatoare...nu se mai pot pastra autorizarile pe vechea adresa a sediului social....totodata se va mai verifica si ca la acesta noua adresa a casei sa nu mai fie alta firma inmatriculata...