Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum motivez lipsa de la proces?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum motivez lipsa de la proces?

Buna seara!
Peste doua saptamani sunt citat la judecatorie in calitate de parat, intr-un proces civil. Azi am fost diagnosticat cu o boala grava. De maine probabil voi fi spitalizat pe termen lung. Ce am de facut? Multumesc pentru eventualele sfaturi!
sa va puneti un avocat care sa se ocupe...dumneavoastra trebuie sa urmati medicatia si sa va vedeti de sanatate....
iar daca situatia financiara nu va permite acest lucru, puteti solicita asistenta din oficiu
Trimiteti o cerere catre instanta, in plic recomandat cu confirmare de primire.Solicitati amanarea cauzei.Se poate acorda un singur termen in acest sens.Pentru urmatorul termen e bine sa mandatati pe cineva si sa semnati mandatul,procura, pana va internati.Ce speta este?
rezolutiune contract, incheiat pentru un imobil, din care am primit avans, iar cumparatorul reclamant nu mai vrea sa-mi achite diferenta, dar ma cheama in instanta. Eu oricum dispun de mai multe inscrisuri care dovedesc reacredinta reclamantului. dar oricum nu mi se pare corect sa-mi incarc copiii cu problema asta in timp ce eu ma lupt intre viata si moarte.