Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plata cu card
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plata cu card

Administratorul firmei a platit cu cardul personal 2 facturi de la furnizori si raman in contabilitate cu sold ca si cand ar fi fost neachitate.In extrasul de cont de la banca,in contul firmei, nu s-a facut nici un virament,nu-mi apare nimic in acest sens.Ce solutii am in acest moment(facturile sunt din luna iunie),ca sa nu-mi apara in balanta 401 cu sold?
multumesc pt raspuns,am sa incerc sa iau legatura cu furnizorii,sa vedem daca imi mai elibereaza acum chitante
Cum sa va elibereze doamna chitante?:slap: E cam dimineata, dar zambesc.:D Daca banii au intrat in contul lor bancar , se presupune ca deja au inregistrat o incasare in societate. Daca va emit si chitanta inseamna ca isi dubleaza incasarea respectiva si nu cred ca au acest interes, numai daca nu isi dau seama ce fac. Ar fi singura explicatie.
Daca plata a fost facuta cu cardul, la factura trebuie sa aveti anexata chitanta emisa de aparatul POS. Pe aceasta chitanta este trecut numele celui care detine cardul.
Daca acesta nu este al firmei, ci al administratorului, considerati ca plata a fost facuta catre furnizorii respectivi in baza unui decont de cheltuieli (la care anexati acele chitante).
Suma o platiti din caserie catre asociat pe baza decontului de cheltuieli (daca exista avansuri anterioare puteti considera decontul de cheltuieli ca o justificare a acestora).
ma bucur ca v-am facut sa zambiti

COPIAT MESAJUL CONSECUTIV DE CATRE MODERATOR

pai tocmai asta era problema,ca nu am gasit nici chitanta emisa de epos,la fel i-am cerut si eu si a zis ca nu o mai are.
administratorul e cam tanar(are 23 de ani) si e cam zapacit(cu capul in nori),cum e firesc la varsta asta

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal