Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... o intrebare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

o intrebare

La absolvirea unui master profesional, de catre un subofiter de politie, in cadrul Academiei Al.I.Cuza Bucuresti, cu durata de 2 ani,se acorda gradul de subinspector?
Nu mi s-a dat un raspuns concret!
popescuvirgil44, utilizator
Statutul politistului.
La absolvirea Facultăţii de Drept din cadrul Academiei de Poliţie "Alexandru Ioan Cuza" a Ministerului Administraţiei şi Internelor, poliţistului i se acordă gradul profesional de subinspector de poliţie şi este încadrat ca debutant pe o perioadă de stagiu de 12 luni.
nu a-ti atins subiectul, cu tot respectul!
In statutul politistului se face referire numai la absolventii Fac. de Politie din cadrul Academiei Al. I. Cuza, dar eu doresc sa stiu daca esti subofiter de politie si termini un master profesional in cadrul aceleiasi academii ti se da automat gradul de subinspector!
As dori ,daca se poate, un raspuns mai detaliat!
Va multumesc!
popescuvirgil44, utilizator
conform statutului politistului nu este obligatoriu.
popescuvirgil44 a scris:

nu a-ti atins subiectul, cu tot respectul!
In statutul politistului se face referire numai la absolventii Fac. de Politie din cadrul Academiei Al. I. Cuza, dar eu doresc sa stiu daca esti subofiter de politie si termini un master profesional in cadrul aceleiasi academii ti se da automat gradul de subinspector!
As dori ,daca se poate, un raspuns mai detaliat!
Va multumesc!

Daca cunoasteti asa de bine Statutul politistului, ar fi trebuit sa vedeti ca nu exista o reglementare in acest sens. Singura reglementare se refera la absolventii Facultatii de Drept din cadrul Academiei.
Ofiţerii de poliţie pot proveni şi din rândul agenţilor de poliţie absolvenţi, cu diplomă sau licenţă, ai instituţiilor de învăţământ superior de lungă sau scurtă durată ale Ministerului Administraţiei şi Internelor sau ai altor instituţii de învăţământ superior cu profil corespunzător specialităţilor necesare poliţiei, stabilite prin ordin al ministrului administraţiei şi internelor.