Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract fara intabulare incepand cu 1 oct 2011?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract fara intabulare incepand cu 1 oct 2011?

Am de facut un antecontract pentru cumparerea uni apartament dar vanzatorului nu i-au iesit inca actele de cadastru si intabulare.
Am fost la un notar sa intreb ce mai trebuie sa aduc si mi-a spus ca de la 1 octombrie, odata cu noul cod Civil, nu se mai pot incheia antecontractre fara intabulare.
Nu doresc inscrierea in CF a antecontractului (asta e clar ca nu se poate).

Am intrebat si alti notari si unii spun ca se poate si ca fac, altii ca nu si 'scorul' e cam egal.

Exista vreun temei legal, articol, ceva?

Multumesc frumos!

Multumesc mult!