avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract fara intabulare incepand cu 1 oct 2011?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract fara intabulare incepand cu 1 oct 2011?

Am de facut un antecontract pentru cumparerea uni apartament dar vanzatorului nu i-au iesit inca actele de cadastru si intabulare.
Am fost la un notar sa intreb ce mai trebuie sa aduc si mi-a spus ca de la 1 octombrie, odata cu noul cod Civil, nu se mai pot incheia antecontractre fara intabulare.
Nu doresc inscrierea in CF a antecontractului (asta e clar ca nu se poate).

Am intrebat si alti notari si unii spun ca se poate si ca fac, altii ca nu si 'scorul' e cam egal.

Exista vreun temei legal, articol, ceva?

Multumesc frumos!

Cel mai recent răspuns: CipiM , utilizator 10:34, 26 Octombrie 2011
Multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Promisiune bilaterala vanzare-cumparare imobil danadom38 danadom38 Buna Seara, Promisiunea bilaterala de vanzare-cumparare a unui imobil incheiata in fata notarului se inregisreaza la OCPI ,la Cartea Funciara? Cine face ... (vezi toată discuția)
Bună seara, as dori sa întreb un contract de promisiune înscris ... Anca.. Anca.. Bună seara, as dori sa întreb un contract de promisiune înscris în cartea funciara cât timp este valabil? (vezi toată discuția)
Buna ziua, as dori și eu un răspuns dacă se poate, am făcut ... Gya8.6 Gya8.6 Buna ziua, As dori și eu un răspuns dacă se poate, Am făcut un antecontract vânzare-cumpărare Iar data expirării era la 28 feb. Unde era stipulat ... (vezi toată discuția)