Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... schimbare p.f.a in s.r.l posibil? vanzare autorizatie ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

schimbare p.f.a in s.r.l posibil? vanzare autorizatie taxi posibila?

cum se poate vinde un pf-u in cazul meu autorizatie taxi. sau daca se poate transforma in s.c. sau altceva care se poate vinde
Notiunea de vanzare in cazul PFA, mai ales taxi nu prea isi are sensul, totusi sunt 2 variante:
1 PFA_ul se transforma in SC ( este permis prin L168/2010) urmand ca apoi sa se faca vanzarea SC
2. PFA_ul il angajeaza pe "viitorul" cumparator, apoi ii poate cesiona acestuia contractul de delegare a gestiuni, daca face dovada ca in 30 de zile s-a inregistrat la Reg Com ca transportator ( SC, PFA sau II) in baza aceleasi L168
ati reusit sa treceti pfaul in SC? si sa vindeti licenta?
division7even a scris:

ati reusit sa treceti pfaul in SC? si sa vindeti licenta?

a reusit cineva sa transfere pfa?
Nu este posibila transformarea PFA in SRL. Sunt reglementate de doua legi diferite - prima de OUG 44/2008 neavand personalitate juridica iar cea de-a doua de Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale, republicata si are personalitate juridica.
Singura posibilitate ar fi ca firma sa fie ,, transmisa" in conditiile art. 41 din Legea nr. 26/1990 privind registrul comertului, republicata.
florin_clorin a scris:

division7even a scris:

ati reusit sa treceti pfaul in SC? si sa vindeti licenta?

a reusit cineva sa transfere pfa?

cumpar pfa taxi bucuresti. 0767469246