Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulentul de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulentul de insertie

salut
am sa incep printr-o scurta poveste,pt a se intelege mai exact
sotia mea nu lucra inainte de a ramane insarcinata
deci la nastere nu a primit nici-un ban
ca atare mi s-a dat mie de la servici un stimulent in valoare de 100 ron, timp de 2 ani (care inca nu au trecut)
intre timp sotia a mai nascut o fetita,iar doamna de la servici care se ocupa cu astea, mi-a spus ca al doilea copil nu mai beneficiez de acel stimulent ca la primul
acelasi raspuns mi l-a zis si cand i-am spus ca din auzite ,atat timp cat sotia nu beneficiaza de venit in urma nasterii,pot lua eu care lucrez timp de un an 500 ron daca raman in post natal si abandonezmai devreme
pe langa ca mi-a zis ca nu beneficiez,mi s-a zis ca se v-a interesa de problema cu cei 500 de care nu a auzit niciodata
eu sunt bugetar
1. Nu cei de la serviciu trebuie sa pice de acord, nu ei platesc stimulentul de insertie, ci Agentia Judeteana de Prestatii Sociale (AJPS) care este cea care aproba si plateste acest stimulent de insertie.
2. Luati deci legatura cu AJPS.
eu am inteles ce mi-ati spus dumneavoastra
numai ca AJPS , nu mi-a dat un raspuns
zicand ca eu sunt bugetar si nu tine de ei
pt ca aceasta cerere o fac la serviciu
daca o faceam la primarie (ne fiind bugetar) imi raspundeau ei
ca atare nustiu unde sa mai caut raspuns direct la aceasta intrebare
``va intreb,legal cum poate sa-mi intrerupa stimulentul la primul copil pt a beneficia de cel pt al doilea copil ?
pt ca ei nu stiu decat aceasta chestie ,sa implineasca 2 ani primul sau sa decedeze
oare chiar nu au cum sa-mi inceteze primul stimulent pt al doilea ``

1. - Eu nu cred ca v-ati adresat AJPS pentru ca nu va putea da un asemenea raspuns.
- CCC se acorda in aceleasi conditii legale pentru toata lumea (inclusiv pentru bugetari).

2. - In cazul in care se naste un alt copil inainte de a se termina CCC1 se acorda CCC2 imediat dupa terminarea CCC1 (asa spune OUG 111/2010).
- Acelasi regim este si in cazul stimulentului de insertie prevazut de OUG 111/2010.
- Dvs. primiti stimulentul in baza OUG 148/2005 si de aceea v-am spus a luati legatura cu AJPS.

3. Insist sa contactati AJPS, fie si pe e-mail. O sa primiti sigur un raspuns competent.
pfff cate intrebari,cata alergatura si nimic...
am sunat pe cei de la AJPS care dupa ce le-am dat CNP-ul mi-au zis ca nici nu apar la ei cu primul stimulent
am icercat sa le zic ca sunt bugetar,militar
si nimic...m-au pus sa sun la primarie
acolo dupa ce ,cea cu care vorbeam a intrebat si pe celelante din borou ,mi -a zis sa merg la mine la unitate sa gasesc raspuns,deci sa plec de acolo de unde nu am gasit raspuns si solutie
dar mi-au mai zis ca daca luam prin dumnealor ,pe loc imi ziceau sa intrerup pt primul copil si sa incep cu cel de-al doilea pt a beneficia de bani mai multi conform legi
apoi am interbat sa-mi zica legea in care ma incadrez pt oprirea primului stimulent si al lua pe cel de-al doilea
mi s-a zis ca cer prea mult
ca la orice birocratie,cei pusi sa respecte legea si sa te indrume...nu o cunosc
1. Este prima data cand spuneti ca sunteti militar (!?). Pana acum ati zis numai ca sunteti bugetar.

2. Din ordinul MMFPS 1474/2011:

Situatie:
Persoanele care îşi desfăşoară activitatea în ministerele şi instituţiile din sectorul de apărare, ordine publică şi siguranţă naţională, indiferent de domeniile în care îşi desfăşoară activitatea în cadrul acestor instituţii, beneficiază de indemnizaţie pentru creşterea copilului de la agenţiile teritoriale pentru prestaţii sociale sau de la instituţiile din sectorul de apărare, ordine publică şi siguranţă naţională?

Solutie:
Potrivit art. 29 din OUG nr. 111/2010, indemnizaţia pentru creşterea copilului se acordă prin aceste instituţii persoanelor care îşi desfăşoară activitatea în ministerele şi instituţiile din sectorul de apărare, ordine publică şi siguranţă naţională, indiferent de domeniile în care îşi desfăşoară activitatea în cadrul acestor instituţii.
Totodată modalitatea de depunere şi de soluţionare a cererilor de acordare a drepturilor se stabileşte prin norme interne, aprobate de conducătorii autorităţilor şi instituţiilor publice menţionate.
De asemenea, fondurile necesare plăţii drepturilor prevăzute de OUG nr. 111/2010 şi cheltuielile administrative se asigură din bugetul de stat, prin bugetele ministerelor şi instituţiilor din sectorul de apărare, ordine publică şi siguranţă naţională.
În situaţia în care, conform procedurilor şi regulilor stabilite de ministerele şi instituţiile din sectorul de apărare, ordine publică şi siguranţă naţională, anumitor categorii de personal nu li se acordă indemnizaţie pentru creşterea copilului prin aceste instituţii, atunci acest drept se poate acorda de către agenţiile teritoriale pentru prestaţii sociale, în baza documentelor doveditoare stabilite de actele normative în vigoare şi a unui document eliberat de ministerele şi instituţiile din sectorul de apărare, ordine publică şi siguranţă naţională care confirmă neacordarea de către acestea a indemnizaţiei.

3. Asadar solicitati angajatorului dvs. sa va spuna care este baza legala (din Normele interne stabilite pentru CCC) a raspunsului dat.