avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 893 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plangere penala pentru abandon de falimie - plata ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plangere penala pentru abandon de falimie - plata retroactiv a pensiei alimentare

o mama a 2 copii minori a depus panagere penala pentru abandon de familie la politie anul trecut in decembrie pentru ca tatal nu mai platea pensia alimentara de cel putin 4 ani ! acuma dosarul la politie sta de aproape un an si nu am facut mai nimic ba inca l-au invatat pe tatal copiilor sa o cheme pe mama acestora in judecata pentru diminuarea pensiei ! ok acuma instanta a diminuat pensia la 250 lei ( acesta precizand ca are sal minim pe economie )! nu numai ca de un an trimite o luna da una nu dar mai mult de 150 lei nu trimite si acuma dupa ultima hotarare tot 150 lei trimite ! cei de la politie tot o suna pe mama copiilor sa vina sa isi retraga plangerea pentru ca el nu e de rea credinta si plateste cum are si cat are(specific ca plangerea penala este pentru abandon de familiei cerand sa plateasca retroactiv pensia alim pe ultimi 3 ani ) ! Intrebarea mea este daca se poate depune undeva plangere importiva politistilor ca nu isi fac treaba si cum poate proceda mama copiilor ca sa ia pensia alimentara retroactiv pe ultimi 3 ani dar din momentul in care a depus plangerea penala la politie ! va multumesc
Cel mai recent răspuns: edymanuel2000 , utilizator 22:52, 26 Octombrie 2011
aceeasi problema am avut si eu Doar k eu m.am judecat singura 3 ani pt k instanta nu l.a trimis in judecata motivul "nu reprezinta un pericol public" Dosarul e plin de dovezi k a muncit si nu a platit dar degeaba Ne luptam cu morile de vant nu vreau sa va dezamagesc dar nu cred k veti rezolva ceva Dupa 3 ani datoriile se prescriu iar noi cheltuim banii pe avocati degeaba .Daka gasiti dumneavoastra o solutie va rog sa imi spuneti Mult noroc
pai da dar nu se poate ca intr-un stat democratic unde justitia trebuie sa-si faca treba sa se intample asa . adica tatal pleaca la ultimul copii nici macar nu se nascuse ( deci precizez ca copii nici nu il cunosc pt ce cel mare avea 2 ani si ceva si fetita nici nu se nascuse) lucreaza bine mersi ca sofer pe maxi taxi si castigurile sunt destul de mari ( mai ales tipsul ) si nu plateste nimic copiilor ! iar politia nici macar nu-si face treaba mai mult il ajuta pe el sa o cheme pe mama in judecata pentru diminuarea pensiei ! Tot va trebui sa existe o solutie ca pana la urama urmelor o fi unul care n-o fi corupt

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia alimentara edymanuel2000 edymanuel2000 Mama mea a divortat de talam meu in anul ”98 iar eu cu cei 2 frati ai mei am ramas la ea iar tatal meu sa plateasca pensia alimentara in val de 5 lei ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara minor. alexandra_campeanu alexandra_campeanu Buna-ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns! Fostul meu concubin, tatal copilului meu in varsta de 8 ani mi-a platit timp de 1 an de yile numai 32 lei lunar, ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara minor neincasata joannamc joannamc Buna seara. As dori sa ma lamuriti intr-o problema. De 10 luni, tatal plateste pensia alimentara pentru minorull sau, mamei acestuia prin mandat postal., la ... (vezi toată discuția)