Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sporuri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sporuri

Buna ziua,spuneti-mi si mie va rog urmatorul lucru:
1. Ca angajator privat,sunt obligat sa acord spor de vechime angajatilor?
2. Daca raspunsul este DA,cum ii trec sporul in revisalul cel nou?
Rog raspuns.
Nu se mai practica in sistemul privat ca valoare distincta(sau procent) asa cum e la stat. Eventual ii mariti salariul daca considerati necesar.
Va multumesc pt raspuns
george_neagu a scris:

Nu se mai practica in sistemul privat ca valoare distincta(sau procent) asa cum e la stat. Eventual ii mariti salariul daca considerati necesar.

De unde ati dedus ca nu se mai practica in sitemul privat acordarea sporului de vechime ? ... din contra , sunt foarte multi angajatorii care acorda in continuare sporul de vechime ...

@ Arion Ramona
In revisal :
- Sporuri salariale: se adauga sau se sterg sporuri folosind butoanele "Adaugare spor" sau "Stergere spor"

- In ecranul deschis se completeaza urmatoarele informatii:
- Tip spor: se selecteaza tip spor din lista de valori predefinite
- Valoare: se completeaza valoarea sporului
Pentru a salva sporul adaugat se apasa butonul "Selecteaza", acesta fiind afisat in lista de sporuri atasate contractului care se adauga.

- In ecran se completeaza urmatoarele informatii:
- Data la care produce efecte: se selecteaza din controlul de data calendaristica data la care se introduc datele.

Pentru a finaliza operatia de adaugare se apasa butonul "Salveaza". In cazul in care campurile obligatorii nu au fost completate utilizatorul va fi avertizat