avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Pentru montarea repartitoarelor este necesara ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Pentru montarea repartitoarelor este necesara autorizatie?

BUNA ZIUA,
Suntem chiriasi intr-un bloc ANL doatat cu centrala comuna(caldura si apa calda), si in urma consumului foarte mare de apa calda ne-am pus "de acord" sa ne montam repartitoare de consum individuale.S-a intocmit un tabel cu semnaturi , coeficient 100%, care a fost depus cu o adresa la Primarie.dupa 30 de zile nici un raspuns.
Am montat contoarele 7din tatalul de 10.Calculul pe apartamente s-a facut respectand legislatia in vigoare ,(total factura=pierderi +caldura+contoare +pusal)
Acum primaria din cauza unei "cunostinte" dintre cei 3 care nu si-au pus contoare, ne-au calculat consumul de apa la toti in sistem pausal chiar daca noi avem contoare, cica le-am montat ilegal, fara autorizatie.
Le-am adus la cunostinta prevederile Legii 50 /1991
" Art. 11. - (1) Se pot executa fără autorizaţie de construire următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistenţă,
caracteristicile iniţiale ale construcţiilor sau aspectul arhitectural al acestora:
a) reparaţii la împrejmuiri, acoperişuri, învelitori sau terase, atunci când nu se schimbă forma acestora şi materialele din
care sunt executate;
b) reparaţii şi înlocuiri de tâmplărie interioară şi exterioară, dacă se păstrează forma, dimensiunile golurilor şi tâmplăriei;
c) reparaţii şi înlocuiri de sobe de încălzit;
d) zugrăveli şi vopsitorii interioare;
e) zugrăveli şi vopsitorii exterioare, dacă nu se modifică elementele de faţadă şi culorile clădirilor; f) reparaţii la instalaţiile interioare, la branşamentele şi racordurile exterioare, de orice fel, aferente construcţiilor, în
limitele proprietăţii, montarea sistemelor locale de încălzire şi de preparare a apei calde menajere cu cazane omologate,
precum şi montarea aparatelor individuale de climatizare şi/sau de contorizare a consumurilor de utilităţi; "
La care ne-au spus ca se refera numai la reparatii nu si la montarea contoarelor.
Va rog daca poate cinva sa ne ajute, ce putem face ?

Cel mai recent răspuns: LISA2000 , utilizator 12:58, 28 Octombrie 2011
Pai aveati nevoie de autorizatia proprietarului apatamentelor pentru a instala acele repartitoare.
ok , am depus o cere la Primarie insotita de tabel cu semnaturi , la care nu am primit raspuns nici dupa 45 de zile
Si tacerea e un raspuns ! Dar care ????
Corect, dar tacerea nu este un in favoarea noastra?nu este un acord tacit?
Nu exista acord tacit in aceasta privinta. Cititi contract de inchiriere si o sa gasiti o clauza care spune ca orice modificare a imobilului trebuie avizata de proprietar

Alte discuții în legătură

Pentru ce fel de lucrari imi sunt necesare autorizatii de la primarie? camelia petre camelia petre firma la care lucrez urmeaza sa execute lucrari de reparatii la demisol.imi sunt necesare aprobari de la primarie pt aceste lucrari?dc da ce fel de autorizatii ... (vezi toată discuția)
Autorizatie de constructie ghe_19 ghe_19 as dori sa ma informati si pe mine in legatura cu o constructie...pentru o casa de vacanta daca trebuie autorizatie ...sau pentru ce maxim de mp nu trebuie ... (vezi toată discuția)
Este necesara autorizatia de constructie pentru renovare casa paianta( lemn+caramida)? EvelyneEve EvelyneEve Doresc sa renovez locuinta primita mostenire care este construita din paianta( lemn+caramida) , fundatie piatra, grinzi lemn. As dori sa stiu daca pentru acest ... (vezi toată discuția)