Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... duplicat certificat nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

duplicat certificat nastere

pentru a obtine un duplicat la certificatul de nastere,certificat obtinut in alt oras decat bucuresti este necesara deplasarea in acea localitate?!?(mentionez ca detin certificatul original care , din pacate , este plastifiat ...)
and2nanet, utilizator
Mda..cam nasol intr-adevar :D am reusit sa le ratacesc..pe rand :D
Ma gandeam ca singura solutie ar fi sa ma prezint cu pasaportul la evidenta populatiei..si cu mama poate? :D

Multumesc!
Buna ziua,
Zilele trecute mi-a fost furat portmoneul in care aveam din nefericire, pe langa bani, CI si certif. de nastere, tocmai veneam de la xerox cu ele. Ma aflu intr-o sit. complicata, deoarece lucrez in invatamant, zilnic, navetista, deci imi este deocamdata foarte greu sa ajung la Primarie/Starea civila/Politie, nu stiu exact unde...avand in vedere ca este inceputul anului scolar si nu pot lipsi exact in primele zile. Mai am pasaportul pentru identificare. Va rog mult sa imi spuneti in ce masura ma afecteaza faptul ca nu pot sa ma duc degraba sa depun cerere pentru un nou certif. (si bineinteles, sa imi fac un nou CI) ... la prima sectie de politie unde am fost mi s-a spus sa le declar "pierdute in circumstante necunoscute"... pai mie mi-au fost clar furate, cu portofel cu tot... Trebuie sa platesc si pentru asta ??

Cu deosebita recunostinta si multumiri pentru interes,
Muresan
Stiti cumva daca in cazul pierderii certificatului de nastere al unui minor, bunica ar putea face o cerere de eliberare pasaport european? Trebuie neaparat unul din parinti? Se poate da o procura bunicii? Multumesc mult.
pt. distinsa dra. AVLIL
Nu mai plastifiati acte originale, ele nu sunt valabile astfel.
Mai puteti declara si furat certificatul, insa e mai mare bataie de cap cu anunt la Monitor si tot, ajungeti la valoarea amenzii...

Ceea ce faceti dvs seamana cu instigare la fals in declaratii si se produce pe un site public. Nu cu mult timp in urma erati SCANDALIZATA atunci cand alti consultanti din forum recomandau proceduri asemanatoare si chiar le stergeati mesajele.
Ce s-a intamplat cu dvs.? Unde v-ati ratacit principiile de morala si de justitie?
Putem sa consideram ca suficienta urmatoarea explicatie care provine tot de la dvs?
mi-am luat certificat la moda! Certificat de nastere, ca de sanatoasa la cap au spus ca nu-mi dau...
pt. distinsa dra. AVLIL

Nu mai plastifiati acte originale, ele nu sunt valabile astfel.
Mai puteti declara si furat certificatul, insa e mai mare bataie de cap cu anunt la Monitor si tot, ajungeti la valoarea amenzii...

Ceea ce faceti dvs seamana cu instigare la fals in declaratii si se produce pe un site public. Nu cu mult timp in urma erati SCANDALIZATA atunci cand alti consultanti din forum recomandau proceduri asemanatoare si chiar le stergeati mesajele.
Ce s-a intamplat cu dvs.? Unde v-ati ratacit principiile de morala si de justitie?
Putem sa consideram ca suficienta urmatoarea explicatie care provine tot de la dvs?

mi-am luat certificat la moda! Certificat de nastere, ca de sanatoasa la cap au spus ca nu-mi dau...

Desi nu imi face placere, trebuie sa recunosc ca dra avocat Liliana Gradinaru a gresit recomandand user-ului sa declare certificatul de nastere ca fiind pierdut desi certificatul se afla in posesia persoanei.
Recomandabil ar fi fost sa aveti o discutie particulara pe marginea acestui subiect.
Oricum, aceast fapt nu stirbeste din profesionalismul drei avocat dovedit de atatea si atatea ori.