Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... curator reprezentant la succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

curator reprezentant la succesiune

Am o problemă și doresc vă rog un sfat. A murit bunicul în iunie. Au ramas trei fete in urma, mama și două matusi.Una din matusi are un handicap destul de grav(diagnostic oligofrenie), ce a presupus în trecut numirea de catre primar a unui curator care să o reprezinte la incheierea unor acte. În prezent, această matușă este luată în grijă de mama, în altă localitate decât cea de domiciliu. Urmează să se facă succesiunea în curând. Acum, cu noul cod, cum se procedeaza pentru a fi reprezentată la notar?
Pt succesiune, dezbaterea se va face tot pe vechiul cod, deoarece decesul a intervenit acum 5 luni. Se va numi in curator, insa nu una din surori pentru ca se fala in conflict de interese.